Otyłość brzuszna – zagrożenia

poniedziałek, Maj 8, 2017

Tłuszcz nie zawsze jest zły. Potrzebujemy go, by chronił nasze narządy wewnętrzne i zatrzymywał ciepło. Jednak jak ze wszystkim w życiu – jeśli jest go za dużo, szkodzi. Otyłość brzuszna to nie tylko problem estetyczny. Mając figurę „jabłka” jesteś narażony na zwiększone ciśnienie tętnicze, cukrzycę 2 typu, choroby serca, nowotwory oraz zaburzenia kognitywne, np. demencję. Tłuszcz wisceralny występując w nadmiarze generuje w organizmie chroniczny stan zapalny, pogarszając funkcjonowanie i sprawność organów.

Zazwyczaj otyłość brzuszna powiązana jest ze zwiększonym ciśnieniem tętniczym, zwiększonym poziomem trójglicerydów we krwi i zwiększonym poziomem cukru we krwi (insulinoopornością) i jest stanem wyjściowym do chorób serca, marskości wątroby oraz cukrzycy.

Mężczyźni z obwodem w pasie powyżej 102 cm najczęściej mają za dużo tłuszczu wisceralnego. Podobnie kobiety z obwodem w pasie powyżej 88 cm. Dokładną ilość tkanki tłuszczowej wisceralnej można zbadać za pomocą rezonansu magnetycznego lub oszacować, ważąc się na specjalistycznej wadze.

Co możesz zrobić, by pozbyć się nadmiarowego tłuszczu wisceralnego?

1. Ćwiczenia

Wszelka aktywność fizyczna, która przyspieszy tętno, spowoduje szybsze oddychanie – jest wskazana. Nie musi to być siłownia, możesz spróbować szybkiego marszu, nordic walking, pływania. Ćwicz z umiarkowaną/wysoką intensywnością, co najmniej 3 razy w tygodniu. Stopniowo zwiększaj obciążenie – najskuteczniejsze są ćwiczenia o wysokiej intensywności, tzw. anaerobowe. Pamiętaj, by skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem programu treningowego. Zalecana jest też większa dawka ruchu w ciągu dnia. Nie siedź tyle!

2. Dieta

Zapewne każdy z Was spodziewał się tego podpunktu… Dieta to podstawa podczas utraty tkanki tłuszczowej. Zaleca się dietę o wysokiej ilości błonnika – co najmniej 10 g błonnika rozpuszczalnego (zawarty w płatkach owsianych, soczewicy, owocach ze skórką, orzechach). Jeśli cierpisz na zaparcia, warto zainwestować również w wieloszczepowy probiotyk i spożywać dużo kiszonek. Dieta oparta o nieprzetworzone pokarmy pochodzenia roślinnego, o zmniejszonej kaloryczności, pozwoli Ci łatwo uporać się ze zbędnym tłuszczem wisceralnym.

3. Sen i eliminacja stresu

Większa ilość snu jest powiązana ze zmniejszoną zawartością tłuszczu wisceralnego w ogranizmie. Łatwiej jest także utrzymać apetyt w ryzach, jeśli porządnie się wyśpisz. Medytacja, ćwiczenia, relaks w dobrym towarzystwie, kontakty społeczne – wszystko to pozwala zniwelować niszczące efekty stresu. Tłuszcz wisceralny powoduje zmniejszone wydzielanie endorfin i pobudza wydzielanie kortyzolu – tym ważniejsze jest dbanie o higienę życia, by skutecznie się go pozbyć.

4. Rzucenie palenia

Palenie, podobnie jak otyłość wisceralna jest czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób serca.

Tłuszcz wisceralny sam w sobie nie jest Twoim wrogiem – zazwyczaj tracimy go dość szybko po wprowadzeniu zmian do trybu życia i diety. Tłuszcz ten jest przechowywany przez ciało jako magazyn energetyczny i znika w pierwszej kolejności. Największym wrogiem jest przetworzone jedzenie, naszpikowane dodatkiem cukru, tłuszczu i soli, zwiększające łaknienie i wprowadzające zamęt w procesy metaboliczne Twojego organizmu. Na równi z przetworzoną, spożywaną z nadmiarze żywnością, możemy postawić brak ruchu. Wystarczy naprawić te dwa kluczowe elementy, by cieszyć się szczupłą talią, lepszym samopoczuciem i zdrowiem.

Share on:

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test3

Author: Daniela

Zobaczcie zbiór największych zalet treningu personalnego. Naprawdę warto przeczytać! :) http://lepszytrener.pl/blog-trenera/dlaczego-warto-czyli-poznaj-zalety-treningu-personalnego

Author: Emi

Wybór trenera może być ciężki. Pojawia się wiele pytań na co zwrócić uwagę, żeby uniknąć ludzi bez doświadczenia i wiedzy. Polecam artykuł http://trenerpersonalny-poznan.pl/2017/06/13/trening-personalny-jak-wybrac-trenera-personalnego/

Author: Mapetka

@Anka Skakanka znam tę wodę! I na serio, poprawiła mi wydolność podczas treningów. Ja też długo ją piję, jakiś rok. Nie wiem o co chodzi, ale pomogła. ;)

Author: Paulina

Przydatny artykuł, dzięki.

Author: Anka Skakanka

Koniecznie nie zapominajcie o wodzie. OMG, nie ma co, jak iść na siłkę bez wody. Niby na recepcji jest, ale przepłacisz. Zresztą w zależności, jaki tren robisz, taka powinna być i dopasowana woda. Ja akurat od dawna piję ID'EAU - taka niegazowana woda z Bolęcina. Nie lubię bąbelków wodzie to raz, a dwa wydymają tam gdzie nie trzeba. :) :P Na pierwszy tren buteleczka idealna - najlepiej 0,65L na początek :D

Welcome

Sylwek

Absolwent AWF, trener z 3 letnim doświadczeniem.

Social media

Follow by email

Recent post

Żeby odpowiedzieć na pytanie czy rozgrzewka to wartościowy punkt treningu, najpierw trz ...

Przysiady są to ćwiczenia z grupy funkcjonalnych. Ćwiczenia funkcjonalne to inaczej ćw ...

Osoby, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej często błędnie wychodzą z zał ...