Przysiady – prawidłowe wykonywanie ćwiczeń

czwartek, Wrzesień 28, 2017

Przysiady są to ćwiczenia z grupy funkcjonalnych. Ćwiczenia funkcjonalne to inaczej ćwiczenia, które na co dzień wykonujemy, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Za każdym razem, gdy siadasz na krzesło w pracy, na fotel w samochodzie czy na kanapę w salonie odpoczywając po ciężkim dniu, wykonujesz pewnego rodzaju przysiad. Skoro tak często wykonujemy te ćwiczenia, warto wiedzieć jak poprawnie je wykonywać.

Przysiady to świetne ćwiczenie pomagające rozbudować siłę ogólną. Jest to również baza do wykonywania innych bardziej złożonych ćwiczeń.

Przysiady – poprawne wykonanie ćwiczenia:

  1. Ruch rozpoczynamy od zdjęcia sztangi ze stojaków, sam sposób zdjęcia sztangi jest ważny. Należy robić to w taki sposób, aby mieć możliwość ustawić kręgosłup w pozycji neutralnej. W trakcie odchodzenia od stojaków należy robić małe kroki.
  2. Równie ważne jak wykonanie samego ruchu, jest przyjęcie właściwej pozycji ciała. Podobnie jak w przypadku pompek, musisz zadbać o prawidłowe ustawienie kręgosłupa (w pozycji neutralnej). Wykonasz to napinając mięśnie brzucha oraz pośladków. Musisz również zadbać o wytworzenie siły rotacyjnej w stopach, która ustawi twoje kolana oraz biodra w pozycji silnej i bezpiecznej.
  3. Kolejnym etapem po przyjęciu właściwej pozycji jest etap opuszczania, czyli schodzenia w przysiad. W tym etapie kluczowa rolę odgrywa zasada pierwszego stawu. Zasada ta oznacza, że staw który pierwszy przejmuje obciążenie, przejmuje znacząca część obciążenia. Właściwym posunięciem jest obciążanie największego stawu. W trakcie przysiadu angażujemy stawy biodrowe, kolanowe oraz skokowe. Ruch należy wykonać w taki sposób, aby pierwszy został obciążony staw biodrowy.
  4. Zarówno w trakcie ruchu w dół jak i w górę należy pamiętać o tym, że kręgosłup nie ma możliwości zmieniać swojej pozycji. Musi być cały czas w pozycji neutralnej. Zniweluje to ryzyko kontuzji zwłaszcza, gdy pracujemy pod dużym obciążeniem.
Share on:

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test3

Author: Daniela

Zobaczcie zbiór największych zalet treningu personalnego. Naprawdę warto przeczytać! :) http://lepszytrener.pl/blog-trenera/dlaczego-warto-czyli-poznaj-zalety-treningu-personalnego

Author: Emi

Wybór trenera może być ciężki. Pojawia się wiele pytań na co zwrócić uwagę, żeby uniknąć ludzi bez doświadczenia i wiedzy. Polecam artykuł http://trenerpersonalny-poznan.pl/2017/06/13/trening-personalny-jak-wybrac-trenera-personalnego/

Author: Mapetka

@Anka Skakanka znam tę wodę! I na serio, poprawiła mi wydolność podczas treningów. Ja też długo ją piję, jakiś rok. Nie wiem o co chodzi, ale pomogła. ;)

Author: Paulina

Przydatny artykuł, dzięki.

Author: Anka Skakanka

Koniecznie nie zapominajcie o wodzie. OMG, nie ma co, jak iść na siłkę bez wody. Niby na recepcji jest, ale przepłacisz. Zresztą w zależności, jaki tren robisz, taka powinna być i dopasowana woda. Ja akurat od dawna piję ID'EAU - taka niegazowana woda z Bolęcina. Nie lubię bąbelków wodzie to raz, a dwa wydymają tam gdzie nie trzeba. :) :P Na pierwszy tren buteleczka idealna - najlepiej 0,65L na początek :D

Welcome

Sylwek

Absolwent AWF, trener z 3 letnim doświadczeniem.

Social media

Follow by email

Recent post

Żeby odpowiedzieć na pytanie czy rozgrzewka to wartościowy punkt treningu, najpierw trz ...

Przysiady są to ćwiczenia z grupy funkcjonalnych. Ćwiczenia funkcjonalne to inaczej ćw ...

Osoby, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej często błędnie wychodzą z zał ...