Niezdrowe produkty i ich zamienniki!

wtorek, Kwiecień 11, 2017

Chcesz pracować nad swoją sylwetką? Chcesz poprawić samopoczucie? Pochyl się przez chwilę nad swoją dietą. Jeśli nie jest idealna, nie martw się! Masz spory potencjał, by być zdrowszym, sprawniejszym, silniejszym i… mądrzejszym człowiekiem. Nie oznacza to, że musisz zrezygnować ze smacznych produktów. „Fit” nie musi oznaczać „niesmaczny”.

Dziś oferujemy kilka pomysłów na urozmaicenie i ulepszenie diety, by przenieść swoje osiągi sportowe na wyższy poziom!

Jeśli nie umiesz drastycznie zmienić swojej diety na zdrową, spróbuj zacząć od małych kroków. Każdy z poniższych pomysłów doprowadzi Cię krok dalej w drodze do zdrowego ciała. Zawsze możliwe jest znalezienie zdrowych zamienników dla niezdrowych, uzależniających produktów.

Zamienniki niezdrowych produktów

Słodycze

Nie musisz rezygnować ze słodkości. Warto je jednak ograniczyć, a jeśli jadasz je często – wykluczyć z jadłospisu na parę tygodni. Brzmi strasznie? Pamiętaj, że preferencje smakowe zmieniają się razem ze stosowaną dietą. Dlatego po parotygodniowym detoksie cukrowym będziesz z łatwością zadowalał/a się mniej słodkimi zamiennikami.

Zamienniki czekoladyCzym możesz zastąpić słodycze? Zainwestuj w dobrej jakości gorzką czekoladę z jak największą zawartością masy kakaowej. Jeśli masz ochotę na krem czekoladowy – możesz zrobić go sam/a z dojrzałego awokado, kakao i miodu. Jeśli pijesz izotoniki i słodzone napoje – warto zastąpić je wodą z miodem, sokiem z cytryny i dodatkiem soli. Efekt będzie taki sam, bez dodatkowych polepszaczy i „E dodatków”.

Wieczorami może pojawiać się ochota na słodkie produkty – zwalcz ją owocami, najlepiej jagodowymi. Ciekawym pomysłem jest mrożenie owoców i ich blendowanie z mlekiem, śmietaną lub kefirem, by stworzyć swoje własne lody. Już mała ilość takiego smakołyku powinna zaspokoić „chęć na słodkie”.

Jeśli chcesz koniecznie kupić coś słodkiego, przeczytaj skład lub zapytaj o niego sprzedawcę i wybieraj mniej „chemiczne” opcje.

 

Tłuste i słone

Pizza? Możesz upiec wersję fit, na spodzie z kalafiora. Chipsy? Zastąp je frytkami z ziemniaków lub batatów, pieczonymi w piekarniku z dodatkiem masła. Zastąp margarynę masłem, a olej słonecznikowy – olejem rzepakowym. Smaż na tłuszczach zwierzęcych, jak smalec czy masło klarowane. Smacznym i zdrowym wyborem będzie również olej kokosowy. Olejów roślinnych używaj na zimno. Zmniejszy to ilość stanów zapalnych w organizmie i ograniczy ilość zachcianek dietetycznych w przyszłości.

Jak już wspominałam, preferencje smakowe zmieniają się. Dlatego staraj się unikać smażonych, mocno przyrumienionych mięs. By zadowolić kubki smakowe i własną głowę – mocno przyprawiaj potrawy, duś mięso z dodatkiem warzyw i zmieniaj często rodzaj spożywanych produktów. Ochota na słone przekąski może wynikać z prostego faktu niedoboru sodu. Dlatego nie bój się solić warzyw, ziemniaków czy ryżu. Bez obaw spożywaj łyżeczkę soli dziennie. Smaczne, doprawione jedzenie pozwoli Ci wytrwać w postanowieniu poprawy diety.

Fast foody

Fast food i zamiennikiJak sama nazwa wskazuje – szybkie jedzenie jest błyskawiczną opcją dla tych, którzy nie lubią gotować. Niestety, zyskując czas, tracimy na jakości. Mrożone mięso szemranej jakości, bułki wypiekane z 50% mąki i 50% ulepszaczy i konserwantów… Warto spróbować przygotować burgera czy frytki we własnym zakresie – może się to okazać łatwiejsze niż myślisz. Jeśli nie masz czasu przygotowywać posiłków, zastanów się nad korzystaniem z usług cateringu dietetycznego lub wybieraj miejsca, gdzie pochodzenie i jakość sprzedawanych produktów jest najwyższej jakości. Poszukaj dobrej „burgerowni”, wybierz się do knajpy serwującej dobrej jakości mięso. Nie idź na skróty, bo Twoje zdrowie wystawi Ci za to rachunek.

 

Czy zdrowa dieta jest trudna?

Zdrowe zamienniki produktówWiem, że dla Trenera oczywistym jest wybieranie zdrowszych opcji. Wiem, że dla przeciętnego Kowalskiego nie jest to już takie oczywiste. Wiem, że każdy/a z Was uważa, że zdrowa dieta musi być trudna. A to nieprawda! Zawsze działa metoda małych kroczków – poprawianie jednej rzeczy po drugiej przyniesie lepsze efekty, niż „kuchenna rewolucja”. Dlatego gorąco Was zachęcam – edukujcie się na temat tego, co jecie, bo jedzenie może być lekarstwem, a może być trucizną. Każdego dnia podejmujemy setki wyborów, dotyczących tego, co i kiedy zjemy. Starajmy się wybierać mądrze!

 

Share on:

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Welcome

Klaudia

Absolwentka wydziału fizjoterapii AWF, trenerka z 3 letnim doświadczeniem. Zobacz wszystkie wpisy Wpisy na blogu.

Social media

Follow by email

Recent post

Trening personalny, dlaczego warto z niego skorzystać ...

Prawdopodobnie wielokrotnie obiecywałeś/aś sobie rozpoczęcie uprawiania sportu. „Pó ...

„Brzuszki” są złe. Ale czy „deska” to samo dobro..? ...

Na bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa skarży się większa część osób pracując ...