Rozejście kresy białej – z czym to się je?

środa, Kwiecień 19, 2017

Rozejście kresy białej to często występujący problem. Skarżą się na nią najczęściej kobiety po porodzie i osoby z nadwagą. Czy jest się czego bać? Co to jest?

Rozejściem kresy białej nazywamy sytuację, gdy tkanka włóknista, łącząca mięśnie brzucha w linii środkowej, rozwarstwia się. Wiecie, jak wygląda fitness’owy „sześciopak”? Wybrzuszone elementy to mięsień, a dołeczki to właśnie tkanka łączna. Od mostka po kość łonową biegnie kresa biała, która jest silnym pasmem łączącym mięśnie skośne brzucha i mięsień prosty brzucha.

Wyobraź sobie taką sytuację: mamy do czynienia z długotrwałym naciskiem na mięśnie brzucha od wewnątrz (np. przez płód lub otłuszczone narządy wewnętrzne). Łączymy to z osłabieniem tkanki łącznej przez podwyższony poziom estrogenu i mechaniczny nacisk… Dodajmy jeszcze trochę napięcia ze strony mięśni brzucha, szczególnie mięśni skośnych, które będą ciągnęły kresę białą na boki.

Co mamy? Przepis na rozejście kresy białej i potencjalną przepuklinę pępkową.

Jak zbadać rozejście kresy białej?

Rozejście kresy białej badamy, leżąc na plecach. W tej pozycji wyczuj dwoma palcami, gdzie położona jest kresa biała. Naciśnij na nią palcami w poprzek jej przebiegu, tuż pod pępkiem, a następnie podnieś głowę. Powinieneś/aś poczuć, czy pod palcami powstaje zagłębienie, czy też kresa jest nienaruszona. Powtórz ten zabieg także powyżej pępka i poniżej mostka.

Jeśli odkrywasz u siebie problem – należy skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem. Nie zawsze da się zmniejszyć rozejście kresy białej do stanu wyjściowego, ale warto pracować nad tym problemem. Pewne ćwiczenia będą niewskazane, ponieważ mogą powodować eskalację problemu, a nawet powstanie przepukliny. Nieprawidłowa mechanika pracy mięśni brzucha powoduje osłabienie mięśni głębokich i często kończy się bólami pleców, wysiłkowym nietrzymaniem moczu i nieestetyczną, wadliwą postawą ciała.

Jak ugryźć temat treningów? Należy trzymać się paru żelaznych zasad:

1. Unikamy ćwiczeń w przeprostach oraz skrętów – będą one rozciągać mięśnie brzucha, rozciągając również kresę białą.

2. Nie robimy „brzuszków”, a podczas podnoszenia się wstajemy przez leżenie bokiem. Napięcie mięśni brzucha podczas podnoszenia się z leżenia albo klasycznych „brzuszków” jest duże i może spowodować dalsze uszkodzenie kresy białej. Zwiększa też ciśnienie w jamie brzusznej.

3. Pracujemy nad aktywacją mięśni głębokich i mechaniką oddychania. Umiejętne używanie mięśni stabilizujących pomoże uporać się z wadliwą postawą i bólami pleców. Słyszałaś/słyszałeś o mięśniu poprzecznym? Jest ułożony pod mięśniami powierzchownymi brzucha, wokół talii (jak gorset). Jego zadaniem jest stabilizacja odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ale także ochrona narządów wewnętrznych. Jego aktywacja będzie kluczowa w przypadku powstania rozejścia kresy białej. Dlatego dobrym pomysłem jest zastosowanie w treningu ćwiczeń Pilates.

4. Pracujemy nad poprawnym ustawieniem miednicy. Osoby z nadwagą i po ciąży mają skłonność do zbytniego przodopochylenia miednicy względem kręgosłupa. Oznacza to, że mają wypchnięte do tyłu pośladki, wypchnięty brzuch i zwiększoną krzywiznę odcinka lędźwiowego. Poprawa ustawienia miednicy, zwiększenie mobilności stawów i elastyczności mięśni zmniejszy nacisk na kresę białą.

Prawidłowa progresja trudności ćwiczeń i zwiększenie świadomości ciała to podstawa treningu osób z rozstępem mieśni brzucha. Dlatego nie bój się aktywności fizycznej, słuchaj swojego ciała i rób postępy!

Share on:

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Author: Anka Skakanka

Koniecznie nie zapominajcie o wodzie. OMG, nie ma co, jak iść na siłkę bez wody. Niby na recepcji jest, ale przepłacisz. Zresztą w zależności, jaki tren robisz, taka powinna być i dopasowana woda. Ja akurat od dawna piję ID'EAU - taka niegazowana woda z Bolęcina. Nie lubię bąbelków wodzie to raz, a dwa wydymają tam gdzie nie trzeba. :) :P Na pierwszy tren buteleczka idealna - najlepiej 0,65L na początek :D

Welcome

Klaudia

Absolwentka wydziału fizjoterapii AWF, trenerka z 3 letnim doświadczeniem.

Social media

Follow by email

Recent post

Rozejście kresy białej to często występujący problem. Skarżą się na nią najczęś ...

Trening interwałowy ma wiele zalet. Stosowany jest przede wszystkim jako sposób utraty z ...

W życiu zmieniają się priorytety, okoliczności i cele. Chcesz być dorosły, a po lata ...