Odwieczny dylemat: jeść śniadania czy nie?

poniedziałek, Grudzień 5, 2016

Budzik głośno wygrywa swoją melodyjkę. Kiedy ją wybierałeś, wydawało Ci się, że to fajna piosenka. Teraz nienawidzisz każdej nuty. 7.00. Czas do pracy.
Parę razy przekładasz budzik na później, ale w końcu wstajesz. Prysznic, ubierasz się szybko, pijesz kawę – albo i nie, bo nie ma czasu. Wsiadasz do auta i ruszasz w zakorkowany Kraków.

Znajomy scenariusz? W tej wyliczance rzeczy do zrobienia często nie pojawia się jedna kluczowa rzecz – śniadanie. W skrajnych przypadkach nie pojawia się nawet do popołudnia, a u niektórych zdarzają się śniadania jedzone wieczorami…
Co prawda istnieją diety, które zakładają wprowadzenie postu przerywanego – czyli nie jedzenie śniadań. Nie jest to polecane dla każdego i musi być skonsultowane z dietetykiem lub trenerem, by dieta nie była niedoborowa i nie szkodziła zdrowiu. Wymaga ona umiejętnego rozłożenia składników odżywczych i ładunku energetycznego w ciągu dnia. Takie rozwiązanie ma wiele plusów, jak np. stabilizacja poziomu cukru we krwi, zwiększenie wrażliwości na insulinę, zmniejszenie porannego wyrzutu kortyzolu i zwiększenie wydzielania hormonu wzrostu. Jednak w większości przypadków poranny posiłek jest fundamentem, na którym budujemy cały swój dzienny jadłospis. Jego ominięcie nadrabiane jest z nawiązką w godzinach popołudniowych i wieczornych, zwiększając obciążenie układu trawiennego, pogarszając jakość snu i ogólnego funkcjonowania poprzez rozregulowanie poziomu cukru we krwi. Spożywanie większej części dziennej puli kalorii w godzinach wieczornych nie tylko przyczynia się do nadwagi i otyłości, ale może wpływać na jakość snu, pogorszenie samopoczucia, a nawet chorób serca.

 

Co możemy zaproponować jako zamiennik śniadania dla tych, którzy rano nie znajdują czasu na gotowanie?

 

1. Pierwszą opcją są posiłki płynne i półpłynne, jak shake lub kawa kuloodporna.

Zazwyczaj skłaniamy się ku opcjom niskowęglowodanowym, szczególnie dla osób z pracą siedzącą. Tak więc shake dobrze jest skomponować używając owoców jagodowych, pełnotłustego mleka dobrej jakości, awokado, żółtek jaj lub oleju kokosowego. Mniej odważnym, którzy krzywią się na myśl o surowym żółtku, polecamy zupy warzywne, przygotowane z wyprzedzeniem (można zamrozić) na bazie rosołu mięsnego. Zblendowana zupa krem, z dodatkiem nasion i pestek wspaniale rozgrzewa i pobudza perystaltykę, jednocześnie zapewniając niezbędne aminokwasy oraz składniki odżywcze.
Wzmiankowana powyżej kawa kuloodporna budzi spore kontrowersje wśród zwolenników śniadań „kanapkowych”. Jest to kawa, najlepiej parzona, z dobrej jakości ziaren, z dodatkiem oleju kokosowego i masła. W wersji zmienionej można dodać do niej także inne dodatki, jak na przykład odżywkę białkową, kolagen, cynamon lub kurkumę. Taki posiłek, ze względu na wysoką zawartość kofeiny będzie działał pobudzająco i przyczyni się do spalania tkanki tłuszczowej. Duża zawartość tłuszczy zapewni sytość przez długi okres, między innymi dzięki stabilizacji poziomu cukru we krwi.

2. Nie podoba Ci się pomysł na płynne śniadanie, ale nie masz czasu rano gotować?

Spróbuj przygotowywać posiłki dzień wcześniej. Jeśli chodzi o skład takiego śniadania, ogranicza nas tylko wyobraźnia. W zależności od preferencji oraz wymogów diety proponujemy śniadania białkowo-tłuszczowe lub węglowodanowe. Owsianka lub płatki jaglane przygotowane wieczorem dnia poprzedniego, po podgrzaniu w mikrofalówce i dodaniu orzechów, jogurtu lub owoców są przykładem posiłku dla osób, które dużo się ruszają i rano ćwiczą. Dla osób, które swój poranek spędzają siedząc w pracy, polecamy np. sałatkę z awokado, jajek gotowanych na twardo, marchewki i majonezu lub oliwy.

3. Szybkie posiłki do przygotowania w parę minut sprawiają, że każda wymówka „nie mam czasu” idzie do kosza.

W 5 min jesteś w stanie przygotować pyszny, sycący, ciepły i wartościowy odżywczo posiłek. Spróbuj szybkiej jajecznicy na maśle lub oleju kokosowym, skomponuj sałatkę, zrób kanapkę z pieczywa na zakwasie lub przygotuj owsiankę z mlekiem kokosowym i owocami jagodowymi. W komponowaniu sałatki staraj się zawsze zawrzeć część białkową (np. orzechy, jajka na twardo lub wędzonego łososia) i dodaj tłuszcze. Pozwoli to zachować sytość na dłużej. Masz ochotę na kanapki? Unikaj przetworzonego mięsa i nabiału, chleba sprzedawanego w supermarketach i sieciowych piekarniach o niewiadomym składzie.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy z ułożeniem swojego jadłospisu, czujesz, że nie osiągasz swojego potencjału i brakuje Ci energii – zapraszamy do skorzystania z naszej oferty! Proponujemy kompleksowe plany dietetyczne, rozpisywane indywidualnie z uwzględnieniem zapotrzebowania na składniki odżywcze i energię. Pozwól nam ułatwić sobie życie!

Share on:

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Welcome

Klaudia

Has three years of experience working as a personal trainer. She graduated in physiotherapy at the AWF University in Krakow.

Social media

Fallow by email

Recent post

Trening personalny, dlaczego warto z niego skorzystać ...

Pasek się nie dopina. Koszula kupiona pół roku temu – za mała, do wyrzucenia. Za ...

Nadchodzi Nowy Rok, a wraz z nim era postanowień noworocznych. Wielu z nas rozpocznie wal ...

Budzik głośno wygrywa swoją melodyjkę. Kiedy ją wybierałeś, wydawało Ci się, że ...