Najczęstsze błędy podczas ćwiczeń – nie popełniaj ich więcej!

środa, Luty 22, 2017

Wszyscy jesteśmy ludźmi i popełniamy błędy. Najlepiej jednak uczyć się na cudzych… Dlatego dziś opowiemy Ci o najczęściej popełnianych błędach, jakie popełniają bywalcy siłowni.

Najczęstsze błędy podczas ćwiczeń na siłowni

1. Kopiowanie, naśladowanie, gonienie za króliczkiem…

„Skoro u niego zadziałało tak dobrze, u mnie też na pewno się sprawdzi”. „Dobrze wygląda, musi mieć dobry plan treningowy… będę robić to samo co ona”. „On już robi przysiady ze 100 kg sztangą, a zaczynał wtedy co ja… muszę go dogonić!”

Niestety, nie ma przepisu na sukces, który sprawdziłby się u wszystkich. Każdy ma swoje ograniczenia i swoje mocne strony, mamy też różne cele. Jedynie dobre poznanie swojego organizmu i ułożenie planu „pod siebie” przyniesie trwałe efekty.

Każdy człowiek jest inny. Istnieje grupa ludzi, którzy reagują bardzo wolno na bodźce treningowe. Są też osoby, którym wszystko przychodzi łatwo i bez większego wysiłku. Nie należy porównywać się do pozostałych bywalców siłowni – prowadzi to tylko do flustracji i zniechęcenia. Mierz się swoją miarą, inspirując się najlepszymi. Nie naśladuj tempa i sposobu trenowania innych – znajdź swój własny!

Nie frustruj się też, oglądając w internecie zdjęcia transformacji, motywujące filmy czy piękne, wysportowane sylwetki. Nigdy nie wiesz, co kryje się za zdjęciami, jaki był proces dochodzenia do takiej formy i jaki miało to wpływ na organizm „motywatora”. Rób, co możesz, w takim tempie, jak możesz, a efekty się pojawią. Weź pod uwagę, że aktywność fizyczna powinna być obecna w Twoim życiu cały czas – nie jest to jednorazowa przygoda, ale romans na całe życie…

2. Pośpiech, śrubowanie norm…

Niby wszyscy powtarzają: „Wiem, że nie zapuściłem się tak w jeden dzień, to ten tłuszcz nie zejdzie w jeden dzień”… Niby wszyscy zdają sobie sprawę, jak dużo pracy trzeba włożyć w przemianę sylwetki. Ale i tak chcemy na teraz, zaraz, już, a najlepiej na wczoraj.

Tak naprawdę niewiele trzeba, by zobaczyć pierwsze efekty, czy to w sylwetce, czy samopoczuciu. Konsekwencja i systematyczność to klucz do sukcesu. Wiele osób jednak szybko rezygnuje, bo zainspirowane motywującymi bon motami i filmikami spodziewają się, że dzień po treningu będą już miały wyrzeźbione sylwetki. A efekty osiągnięte szybko zazwyczaj również szybko znikają…

Głodzenie się, wielogodzinne treningi i rezygnacja z przyjemności w imię szybszego osiągnięcia celu to droga na skróty, która równocześnie prowadzi na manowce. Do treningu należy podejść z głową, na spokojnie, zaplanować i wykonać plan. Więc nie spiesz się! Podróż do fitnessowego celu może być przyjemnością samą w sobie. Stawiaj sobie małe, ale realne i zdrowe cele, osiągaj jeden po drugim i ciesz się efektami.

3. Ignorowanie bólu jak rasowy Terminator…

Trening może powodować ból mięśni, zwany potocznie zakwasami. W trakcie ćwiczeń możesz czuć lekki dyskomfort, spowodowany kwasem mlekowym gromadzącym się w mięśniach i mikrouszkodzeniami włókien mięśniowych. Nie możesz jednak tolerować bólu stawów, mocnego bólu mięśni czy kręgosłupa. Najczęściej świadczy on o niepoprawnej technice ćwiczeń. Jeśli tylko trening powoduje ból, należy zgłosić się do Trenera lub fizjoterapeuty, by zidentyfikować i usunąć problem. Wiele osób ćwiczy z bólem, z przeświadczeniem, że „tak ma być”. Nasze ciała powinny być sprawne do późnej starości, tymczasem nadwyrężamy je pracą siedzącą, by potem jeszcze bardziej niszczyć je niepoprawną techniką ćwiczeń. Większość ludzi trenuje tak, jakby miała się nigdy nie zestarzeć i jakby chcieli wykorzystać cały swój potencjał już, teraz, zaraz…

Wielu ćwiczących jest przekonanych, że „więcej” znaczy „lepiej”. Tymczasem poprawiamy formę i sprawność
wtedy, gdy odpoczywamy po treningu! Pozwól sobie na kilka dni wolnych w ciągu tygodnia, gdzie zregenerujesz się i odzyskasz siłę na kolejny trening. Dla początkujących wskazane jest ćwiczenie co drugi dzień. Jeśli zaliczasz się do zaawansowanych, warto zaplanować trening tak, by mieć możliwość pełnej regeneracji. Lżejsze treningi i mniejsza objętość treningowa mają ogromne znaczenie w układaniu planu treningowego. A może masaż, sauna albo spacer..?

Do zobaczenia na siłowni!

Share on:

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Author: Anka Skakanka

Welcome

Klaudia

Absolwentka wydziału fizjoterapii AWF, trenerka z 3 letnim doświadczeniem. Zobacz wszystkie wpisy Wpisy na blogu.

Social media

Follow by email

Recent post

Trening personalny, dlaczego warto z niego skorzystać ...

Wszyscy jesteśmy ludźmi i popełniamy błędy. Najlepiej jednak uczyć się na cudzych&# ...

Dziś poruszymy temat popularnie nazywanych „zakwasów”. Na siłowniach cały ...

Rozpoczynanie treningów siłowych jest jak pójście na wojnę. Tworzysz plan działania, ...