Czym jest Crossfit, czyli o treningu, który… uzależnia!

poniedziałek, Styczeń 23, 2017

Co to znaczy być fit? Czy jeśli jesteś w stanie wejść na 8 piętro bez zadyszki, to jesteś fit? Czy jeśli biegasz ultramaratony, to jesteś wystarczająco sprawny? Czy jeśli podniesiesz z ziemi 150 kg, jesteś fit? Dziś piszemy na temat… crossfitu.


Crossfit is new fitness

Definicję słowa fitness można odnaleźć dzięki nowej metodzie treningowej – Crossfit. Zakłada ona, że człowiek nie powinien się specjalizować, by jego organizm był gotowy na wszystko. Dlatego dyscyplina ta łączy w sobie elementy treningu wytrzymałościowego (bieganie, pływanie, jazda na rowerze i ergometrze wioślarskim), elementy treningu siłowego (rwanie i podrzut, przysiady, martwe ciągi, wyciskanie) oraz elementy gimnastyczne (wspieranie ciągiem, podciąganie, ćwiczenia z ciężarem własnego ciała, wspinaczka).
Sprawność człowieka definiuje jego umiejętność używania ciała i umysłu w każdej sytuacji, jaka go w życiu spotyka.

Dlatego w treningu należy kształtować następujące parametry:

  • Wytrzymałość krążeniowo-oddechowa
  • Wydajność szlaków metabolicznych
  • Siła
  • Moc
  • Zwinność
  • Elastyczność
  • Równowaga
  • Celność
  • Koordynacja
  • Szybkość

Takie właśnie zadanie ma trening Crossfit – rozwijać harmonijnie wszystkie aspekty motoryki człowieka. A jeśli można się przy tym dobrze bawić… to czemu nie spróbować?

Na czym polega crosstit?

Treningi crossfit (skorzystaj z oferty treningu personalnego) opierają się na idei WOD (Workout of the Day), gdzie wykonujesz zalecony przez trenera zestaw ćwiczeń, za każdym razem inny. Ma on na celu rozwinąć wszystkie cechy motoryczne w tym samym stopniu.

Treningi Crossfit będą zaskakiwać Cię obciążeniem i intensywnością, za każdym razem inną. Wszechstronność i funkcjonalność to główne cechy Crossfitu. Różnorodność ćwiczeń nie pozwoli Ci się znudzić. Ćwiczenia można skalować, a więc zmniejszać ich trudność do potrzeb ćwiczącego. Dlatego trening Crossfit jest niemal dla każdego. Wstępnie programowany był dla żołnierzy i strażaków, teraz na treningach widzimy nawet seniorów czy osoby po amputacjach. Ogromną zaletą tego typu podejścia jest zapoznawanie ćwiczącego z wieloma typami treningu, dzięki czemu można odnaleźć prawdziwą pasję, znaleźć swoje mocne i słabe punkty, a przy okazji porządnie się zmęczyć…

Czego możesz spodziewać się na treningu Crossfit?

Trening CrossfitZaczynamy zawsze od rozgrzewki, na którą składają się ogólne pobudzenie układu krążenia do pracy, rozciąganie i mobilizacja stawów, przygotowanie do konkretnych ćwiczeń. Następnie uczymy się techniki – jest to część kluczowa, gdzie ćwiczący poznaje dane ćwiczenie krok po kroku, stopniowo zwiększając jego trudność. W końcowej części wykonujemy WOD, ułożony specjalnie dla potrzeb ćwiczącego. Ćwiczenia zakończone są schłodzeniem i rozluźnianiem mięśniowo-powięziowym.

W treningu Crossfit używamy sztang, kettlebells, ergometrów wioślarskich i narciarskich, AirBike, lin, drążka, hantli, kamizelek z obciążeniem, przyrządów do Strongman, biegamy i pływamy. Nie ma mowy o nudzie!
Trening Crossfit można wykonywać codziennie, jeśli jest dobrze zaprogramowany. Efekty przyniesie już 2-3 treningi w tygodniu. Crossfit kształtuje sylwetkę, rozwija całe ciało i zwiększa sprawność.  Trening Crossfit jest świetnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy lubią mierzyć swoje postępy, lubią wyzwania i są ambitni. Sprawdzi się też u osób z problemami zdrowotnymi – poprawiamy bowiem funkcje układu krążenia, ćwiczymy układ nerwowy i układ ruchu.

Crossfit to odkrywanie swoich granic i ich stopniowe przesuwanie. Na treningu gwarantujemy ogromną dawkę zadowolenia! Jedyna wada – uzależnienie od endorfin! Ale z tym da się żyć 😉

 

Share on:

0 Comments


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Author: Anka Skakanka


Welcome

Klaudia

Absolwentka wydziału fizjoterapii AWF, trenerka z 3 letnim doświadczeniem. Zobacz wszystkie wpisy Wpisy na blogu.

Social media

Follow by email

Recent post

Trening personalny, dlaczego warto z niego skorzystać ...

Mrowienie rąk, drętwienie palców, migreny, opasujący ból w okolicach żeber… ma ...

Każdy z nas ma/miał/będzie miał do czynienia z bólem pleców. To nieunikniona, nieco ...

Rozejście kresy białej to często występujący problem. Skarżą się na nią najczęś ...