Jak chudnąć żeby schudnąć #1

piątek, Wrzesień 22, 2017

Osoby, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej często błędnie wychodzą z założenia, że im mniej jedzenia będą jeść tym szybciej osiągnąć upragniony efekt. Jest to przekonanie błędne, które powoduje że wielu osobom nie udaje się osiągnąć wymarzonej sylwetki. Zastanawiamy się wtedy, jak chudnąć.

Jak chudnąć?

Wszystko sprowadza się do tego, iż organizm ma ograniczone możliwości spalania tkanki tłuszczowej. Badania dowodzą, że jest to maksymalnie 69 kcal z 1 kilograma zgromadzonej tkanki tłuszczowej w ciągu jednego dnia. Są procesy, których nie da się sztucznie przyspieszyć i to głównie powinny mieć na uwadze osoby, które planują schudnąć. Nie przytyłeś w ciągu tygodnia i w ciągu tygodnia nie pozbędziesz się swojej nadwagi.

Co jednak dzieje się gdy jemy dużo mniej niż potrzebujemy? Załóżmy, że mamy osobę o wadze 100kg, której zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 3000kcal, taka osoba ma na sobie około 20% tkanki tłuszczowej. Szybka matematyka 20% z 100kg to 20kg tłuszczu, mnożąc to przez 69kcal mamy wynik około 1300kcal. Jest to maksymalna wartość, którą możemy przyjąć za deficyt kcal. Optymalnym rozwiązaniem było by spalenie części tych kcal za pomocą treningu, a części pozbyć się obniżając kaloryczność diety. Zacznijmy od redukcji 500kcal z diety oraz dokładajmy trening siłowy, który również będzie spalał 500kcal. W konsekwencji czego wykreowaliśmy bezpieczny deficyt kaloryczny 1000kcal, z którym nasze ciało spokojnie sobie poradzi.

Dlaczego nie chudniesz?

Co w przypadku, gdy deficyt będzie zbyt duży? Gdy dostarczamy naszemu ciało zbyt mało jedzenia, wartość deficytu jest nie do wyrównania przez możliwości kompensacyjne organizmu. Ilość kilokalorii uwalnianych z tkanki tłuszczowej nie wystarcza do rekompensaty ubogokalorycznej diety. Organizm ma wtedy do zaoferowania schemat, z którym pewnie część osób się zetknęła. W pierwszej kolejności podświadomie będzie popychał nas do zjedzenia większej ilości jedzenia. Po kilku dniach kiedy ciało zorientuje się, że jedzenia jest za mało, wieczorami będzie nam wysyłał sygnał zapotrzebowania na jedzenie wysokokaloryczne. Będziemy myśleć o pizzy, orzeszkach, burgerach itp. Organizm będzie szukać w bazie mózgu produktów wysokokaloryczncyh, tłustych oraz słodkich którymi najlepiej uzupełni braki kaloryczne w diecie. Będziesz się wówczas zastanawiać jak chudnąć, jednak nie przyniesie to większych rezultatów. Co jednak gdy nie ulegniemy i będziemy dalej sztywno się trzymać swojej diety? Organizm zacznie spowalniać metabolizm, oszczędzać energię i hamować spalanie tkanki tłuszczowej. O czym szerzej w kolejnym artykule.

Share on:

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test3

Author: Daniela

Zobaczcie zbiór największych zalet treningu personalnego. Naprawdę warto przeczytać! :) http://lepszytrener.pl/blog-trenera/dlaczego-warto-czyli-poznaj-zalety-treningu-personalnego

Author: Emi

Wybór trenera może być ciężki. Pojawia się wiele pytań na co zwrócić uwagę, żeby uniknąć ludzi bez doświadczenia i wiedzy. Polecam artykuł http://trenerpersonalny-poznan.pl/2017/06/13/trening-personalny-jak-wybrac-trenera-personalnego/

Author: Mapetka

@Anka Skakanka znam tę wodę! I na serio, poprawiła mi wydolność podczas treningów. Ja też długo ją piję, jakiś rok. Nie wiem o co chodzi, ale pomogła. ;)

Author: Paulina

Przydatny artykuł, dzięki.

Author: Anka Skakanka

Koniecznie nie zapominajcie o wodzie. OMG, nie ma co, jak iść na siłkę bez wody. Niby na recepcji jest, ale przepłacisz. Zresztą w zależności, jaki tren robisz, taka powinna być i dopasowana woda. Ja akurat od dawna piję ID'EAU - taka niegazowana woda z Bolęcina. Nie lubię bąbelków wodzie to raz, a dwa wydymają tam gdzie nie trzeba. :) :P Na pierwszy tren buteleczka idealna - najlepiej 0,65L na początek :D

Welcome

Sylwek

Absolwent AWF, trener z 3 letnim doświadczeniem.

Social media

Follow by email

Recent post

Żeby odpowiedzieć na pytanie czy rozgrzewka to wartościowy punkt treningu, najpierw trz ...

Przysiady są to ćwiczenia z grupy funkcjonalnych. Ćwiczenia funkcjonalne to inaczej ćw ...

Osoby, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej często błędnie wychodzą z zał ...