Trening personalny Kraków - Apogee Personal Studio

Rozgrzewka – czy warto na nią poświęcać czas?

środa, Październik 11, 2017

Żeby odpowiedzieć na pytanie czy rozgrzewka to wartościowy punkt treningu, najpierw trzeba dowiedzieć się po co ją robić i jakie korzyści ze sobą niesie. Rozgrzać się to najczęściej pierwsze zadanie na treningu, chodzi oczywiście o podniesienie ciepłoty ciała. Przy podniesieniu temperatury do 38-39 stopni Celsjusza. Ciało staje się bardziej elastyczne, zwiększa się zakres ruchu w niemal każdej płaszczyźnie. Do mięśni zaczyna napływać więcej krwi, dzięki temu są one lepiej dotlenione oraz odżywione. To z kolei sprawia, że po chwili czujemy przypływ siły. Dodatkowo zaczynają się wydzielać hormony walki, dzięki czemu układ nerwowy jest pobudzony, poprawia się czas reakcji. Są to korzyści z części ogólnej rozgrzewki.

Rozgrzewka – kolejne etapy

Gdy już czujemy, że złapaliśmy odpowiednią temperaturę, w zależności od rodzaju uprawianej dyscypliny można przejść do pozostałych części rozgrzewki.
Są to:

  • przygotowanie aparatu ruchu do wykonywanych ćwiczeń w części głównej treningu (popularnie nazywane rozciąganiem)
  • przygotowanie układu nerwowego do wykonywania złożonych ćwiczeń

Rozciąganie

Rozciąganie, a coraz częściej nazywane mobilizacją to nic innego jak poprawienie zakresu ruchu w określonych stawach. Żeby stało się to bardziej jasne, jeżeli na treningu zamierzamy robić przysiady, to naszym głównym celem w trakcie rozgrzewki jest mobilizacja (poprawienie zakresu ruchu) w stawie biodrowym, kolanowym, skokowym i w zależności od wykonywania przysiadu w stawie barkowym. Dlaczego to robić? Gdy poprawimy ruchomość, sam ruch będzie bardziej płynny. W trakcie wykonywania serii roboczych, nie będziemy czuli się ograniczeni/pospinani, a w pełni będziemy mogli skupić się na wykonywaniu ćwiczenia. Dzięki temu w części głównej treningu będziemy bardziej efektywni, co z pewnością przełoży się w dłuższej perspektywie na lepszy wynik.

Przygotowanie układu nerwowego

Układ nerwowy kontroluje nasze ruchy, koordynuje zaangażowanie mięśni w trakcie ćwiczeń. W momencie gdy ruch jest skomplikowany, wymaga precyzyjnej pracy wielu mięśni dla naszego ciała jest to duże wyzwanie. W jaki sposób przygotować układ nerwowy do pracy? Najczęściej w ćwiczeniach szuka się mięśni, które wiodą w nim prym. Dla przykładu, gdy głównym zadaniem treningowym będzie wykonywanie martwych ciągów, należy szczególnie skupić się na pracy mięśni pośladkowych oraz prostowników grzbietu. Aktywując te mięśnie na rozgrzewce, w części głównej już od pierwszych serii możemy liczyć na świetny „performance”. Gdy tego nie zrobimy pierwsze kilka serii będzie wydawać się trudne, dopiero w momencie jak ciało złapie, które mięśnie powinny głównie pracować, poczujemy się w danym ćwiczeniu przygotowani. Niestety do tego czasu stracimy już za dużo siły na serie przygotowawcze, dlatego skuteczniej jest aktywować mięśnie już w trakcie rozgrzewki.

Dobrze wykonana rozgrzewka powinna zajmować około 15 do maksymalnie 20 minut naszego treningu, błędem jest nadmierna mobilizacja i przesadne rozgrzewanie się. Traci na tym część główna treningu, która przecież w największej mierze wpływa na uzyskiwanie efektów.

Udostępnij:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor: Antbar

Fajny wpis, mogę na bazie swoich doświadczeń powiedzieć, że nie można opierać się tylko na samych poradach z neta,oczywiście warto jest je poczytać, żeby mieć jakiś ogólny obraz tego jak to powinno wyglądać. W zeszłym roku postanowiłem zacząć ćwiczyć, poczytałem trochę artykułów i poradników. Mój brak wiedzy i doświadczenia, a także myślenie, że "przecież widziałem to na tutorialu" nie był odpowiednim podejściem do ćwiczeń. Skończyło się nieprzyjemną kontuzją pleców, której wyleczenie zajęło mi ponad pół roku. Bogatszy w nowe doświadczenia od tego roku pracuję już z trenerem personalnym Michałem Wrzoskiem. Facet ma ogromną wiedzę i doświadczenie, które są zauważalne już przy pierwszym treningu. Ułożył mi pełną dietę oraz program ćwiczeń i co bardzo mi się podobało poprawiał moje błędy przy ćwiczeniach na bieżąco, przez co każdy trening jest udany pod każdym względem. Na blogu Michała Wrzoska jest mnóstwo ciekawych przepisów, polecam zajrzeć ;)

Autor: Maciej

Cześć Po dwóch epizodach z zakrzepowym zapaleniem żył głębokich stwierdzono u mnie chorobę autoimmunologiczną. Dostałem ją w spadku po swoich przodkach czyli problemy genetyczne, oraz Zaczęło się od prawej nogi przez co teraz mam niewydolność krążeniową zastawek w żyłach. Jeśli chodzi o chorobę autoimmunologiczną ona powoduje u mnie zakrzepicę, migrenę z aurą po której z bólu mdleję, oraz co najgorsze atakowanie moich narządów jak śledziona czy wątroba. Siedzenie na tyłku i gapienie się w tv powoduje tylko złe samopoczucie, depresję czy szybszy atak choroby. Jeśli coś trenujemy zwiększamy swoją odporność itp. Wszystko konsultowałem z lekarzem i dalej jestem aktywny fizycznie

Autor: Barti

Bardzo dobry wpis :) Właśnie planowałem zacząć moją przygodę z siłownią i meega mnie do tego zmotywowałaś :) A co myślisz o spodenkach do mma na siłowni? Mi wydaja się wygodne i nie ograniczające ruchów :) B

Autor: Psycho

Świetne Rady. Sam stosuję.

Autor: Brodaty

Dodałbym jeszcze pytanie do trenera czy będzie on prowadził/pomagał prowadzić dziennik treningowy. Sam temat dziennika jest stary jak świat ale jest coraz popularniejszy wśród codziennego arsenału Trenera. Podjąłem taki temat na blogu fullprogress http://blog.fullprogress.com/dlaczego-warto-prowadzić-dziennik-treningowy-zawodnika-lub-klienta-cz-1 . Moim zdaniem dobrze jakby każdy trener taki dziennik prowadziła dla swojego klienta. Może to być podstwaowe narzędzie do śledzenia celi mikro i makro.

Autor: Dominica

Niedawno zaczęłam swoją przygodę z siłownią i wciąż nie mogę się nadziwić, jak kilka godzin treningu w tygodniu potrafi odmienić człowieka. Może nie każdy tak ma, ale w moim przypadku poczułam wielki przypływ pozytywnej energii i to jest dla mnie równie cenne co dobra kondycja i ładna sylwetka. A co do samego treningu to nie wyobrażam go sobie bez dobrej muzyki na słuchawkach i porządnego stroju do ćwiczeń, który jest wygodny i fajnie wygląda. Swoje outfity skompletowałam w sklepie internetowym Cuna i nie zamienię ich na inne, bo w tych ubraniach ćwiczy się wspaniale, są mega wygodne i designerskie :)

Autor: Nowy dzień

A czy trening FBW będzie odpowiedni dla biegacza? Ćwiczy się wszystkie partie mięśniowe, więc nie działa to jak taki typowy SPLIT :)

Autor: hania777

Według mnie najlepiej zacząć się ruszać i jeść zdrowo! Odstawić słodycze, słodkie napoje i fast foody :) Im więcej ruchu tym więcej mozna sobie pozniej podjesc :))) Ja teraz chodze do royal dance center i bardzo duzo schudlam (mimo ze nie planowalam ). Taniec to jednak najlepsze cardio, wiec jak ktos chce schudnac, to polecam :)

Autor: Jumping Frog

Myślę, że równie ważne co trening siłowy, jest też odpowiednie rozciąganie po treningu, rolowanie mięśni itd. Zapewnia to odpowiednią regenerację a przy okazji zapobiega niepotrzebnym kontuzjom.

Autor: Daniela

Zobaczcie zbiór największych zalet treningu personalnego. Naprawdę warto przeczytać! :) Blog

Autor: Emi

Wybór trenera może być ciężki. Pojawia się wiele pytań na co zwrócić uwagę, żeby uniknąć ludzi bez doświadczenia i wiedzy. Polecam artykuł http://trenerpersonalny-poznan.pl/2017/06/13/trening-personalny-jak-wybrac-trenera-personalnego/

Autor: Mapetka

@Anka Skakanka znam tę wodę! I na serio, poprawiła mi wydolność podczas treningów. Ja też długo ją piję, jakiś rok. Nie wiem o co chodzi, ale pomogła. ;)

Autor: Paulina

Przydatny artykuł, dzięki.

Autor: Anka Skakanka

Witaj

Sylwek

Absolwent AWF, trener z 3 letnim doświadczeniem.

Skontaktuj się z nami

Ostatnie posty

Żeby odpowiedzieć na pytanie czy rozgrzewka to wartościowy punkt treningu, najpierw trz ...

Przysiady są to ćwiczenia z grupy funkcjonalnych. Ćwiczenia funkcjonalne to inaczej ćw ...

Osoby, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej często błędnie wychodzą z zał ...