Dbaj o swój kręgosłup – Część I: Odcinek Lędźwiowy

poniedziałek, Czerwiec 12, 2017

Na bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa skarży się większa część osób pracujących w korporacjach. Każdy z nas ma, miał albo będzie miał do czynienia z tą nieprzyjemną dolegliwością. Dotyka ona również sportowców czy osób pracujących fizycznie. Wg. statystyk, w Ameryce jedna czwarta dorosłych obywateli przeszła epizod bólowy odcinka lędźwiowego w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Odsetek ten rośnie wraz z wiekiem badanych. Czy jesteśmy jednak skazani na życie w bólu..?

Większość osób narzeka najbardziej na zmniejszoną sprawność i nie dający wytchnienia dyskomfort. Masz problem z ubraniem butów? Nie możesz podnieść dziecka bez przeszywającego bólu pleców? Wstajesz rano z łóżka z uczuciem, że najchętniej od razu byś się położył/a, bo kręgosłup woła o przerwę? Cały dzień towarzyszy Ci uczucie sztywności w odcinku lędźwiowym? Może będzie to zaskoczeniem, ale… Twoje ciało nie robi Ci na złość! Ono po prostu daje Ci znać, że coś jest do naprawienia. Jeśli zepsuje Ci się samochód, holujesz go szybko do mechanika… A co, jeśli „zepsują” Ci się plecy? Nie ignoruj tego bólu, on jest informacją, że używasz swojego ciała w zły sposób.

Dlaczego właściwie tak bardzo boli?

Pojęcie „chronicznego zespołu bólowego odcinka lędźwiowego” jest dość szerokie i ciężko sprecyzować jedną konkretną przyczynę takiego stanu. W 85% przypadków medycyna kliniczna nie jest w stanie wskazać patologii, która powodowałaby ból i dysfunkcję odcinka lędźwiowego. Lekarze często widzą na zdjęciu rentgenowskim lub rezonansie małe przepukliny krążków międzykręgowych. Nie muszą one jednak być przyczyną bólu i bardzo często nie są. Jako przyczyny chronicznego bólu pleców podaje się:

  • – zmniejszoną wytrzymałość prostowników kręgosłupa,
  • – osłabienie mięśni głębokich kręgosłupa,
  • – zmniejszenie elastyczność mięśni, wchodzących w skład tzw. „tylnej taśmy” – czyli mięśni tyłu ud, łydek i pleców,
  • – zmniejszoną aktywację mięśni tułowia (tzw. centrum),
  • – wady postawy,
  • – niska lub za wysoka masa ciała,
  • – stres i napięcie psychofizyczne.

Wyróżniamy również poważne patologie w obrębie kręgosłupa, jak ucisk na nerwy przez uszkodzone jądro miażdżyste krążka międzykręgowego, złamania kręgów, infekcja czy nowotwór. Dlatego koniecznością zawsze jest udanie się do fizjoterapeuty czy lekarza, by ustalić prawdopodobną przyczynę bólu.

Jeśli wykluczyłeś wszelkie poważne, wymagające szybkiej interwencji schorzenia, rozwiązanie jest proste. Ciało nie działa tak, jak powinno? Zmieńmy to! Zacznijmy od naprawienia tego, co już się zepsuło – rozluźnijmy, wzmocnijmy i uelastycznijmy. Potem nauczmy się, jak tej wspaniałej maszyny, jaką jest Twoje ciało, używać. Trening rehabilitacyjny i prozdrowotny, przyniesie wymierne efekty w niwelowaniu objawów bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Umiejętnie skomponowany przez Trenera Personalnego trening nie powinien zaostrzać objawów, a poprawa najczęściej pojawia się niemal natychmiastowo!

Proces pracy nad powrotem do sprawności jest stopniowy i dopasowany do Podopiecznego. Rozpoczynamy od ćwiczeń rehabilitacyjnych i stretchingu, aby usunąć przyczyny bólu. Ćwiczenia rehabilitacyjne nie muszą być nudne! Zastosowanie niestabilnego podłoża, oporu taśm, kettlebells i hantli oraz ciężaru własnego ciała pozwoli pracować nad muskulaturą, a dodatkowo świetnie się bawić i rozwijać. W wielu przypadkach bardzo szybko przechodzimy do treningu siłowego i funkcjonalnego, mających na celu poprawę motoryki ruchu i poprawę ogólnej sprawności. Pamiętaj, że Twoje ciało jest stworzone do ruchu, więc nie zaniedbuj codziennej, nawet symbolicznej, aktywności fizycznej.

Co zrobisz z zyskanym komfortem życia i ciałem, które jest bardziej „fit”? To już zależy od Ciebie…

Share on:

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test3

Author: Daniela

Zobaczcie zbiór największych zalet treningu personalnego. Naprawdę warto przeczytać! :) http://lepszytrener.pl/blog-trenera/dlaczego-warto-czyli-poznaj-zalety-treningu-personalnego

Author: Emi

Wybór trenera może być ciężki. Pojawia się wiele pytań na co zwrócić uwagę, żeby uniknąć ludzi bez doświadczenia i wiedzy. Polecam artykuł http://trenerpersonalny-poznan.pl/2017/06/13/trening-personalny-jak-wybrac-trenera-personalnego/

Author: Mapetka

@Anka Skakanka znam tę wodę! I na serio, poprawiła mi wydolność podczas treningów. Ja też długo ją piję, jakiś rok. Nie wiem o co chodzi, ale pomogła. ;)

Author: Paulina

Przydatny artykuł, dzięki.

Author: Anka Skakanka

Koniecznie nie zapominajcie o wodzie. OMG, nie ma co, jak iść na siłkę bez wody. Niby na recepcji jest, ale przepłacisz. Zresztą w zależności, jaki tren robisz, taka powinna być i dopasowana woda. Ja akurat od dawna piję ID'EAU - taka niegazowana woda z Bolęcina. Nie lubię bąbelków wodzie to raz, a dwa wydymają tam gdzie nie trzeba. :) :P Na pierwszy tren buteleczka idealna - najlepiej 0,65L na początek :D

Welcome

Sylwek

Absolwent AWF, trener z 3 letnim doświadczeniem.

Social media

Follow by email

Recent post

Osoby, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej często błędnie wychodzą z zał ...

Pompki w swoim życiu wykonywał chyba każdy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ...

Prawdopodobnie wielokrotnie obiecywałeś/aś sobie rozpoczęcie uprawiania sportu. „Pó ...