Pierwsza wizyta na siłowni – na co zwrócić uwagę?

niedziela, Luty 12, 2017

Dla początkujących siłownia może sprawiać wrażenie statku kosmicznego. Mnóstwo żelastwa o nieznanym zastosowaniu, dziwnie ubrani ludzie biegnący po bieżniach donikąd, jaskrawe światła i głośna muzyka. Nic dziwnego, że nowicjusze czują się nieswojo pierwszy raz korzystając z usług klubów fitness czy siłowni. Pamiętaj jednak, że nawet Trenerzy Personalni i sportowcy kiedyś też byli na siłowni pierwszy raz… Na co zwrócić uwagę, jeśli idziesz w ich ślady?

1. Jak wybrać siłownię?

Jeśli zdecydowałeś się na ćwiczenia, czeka Cię kolejna trudna decyzja: którą siłownię wybrać? W Krakowie istnieje sporo klimatycznych miejsc. W większości przypadków pierwsze wejście otrzymujesz gratis, możesz więc przetestować wszystkie siłownie, które wpadną Ci w oko. Zwróć uwagę na dostępność i sprzętu, miejsc parkingowych, tłok podczas godzin, w których będziesz przychodził. Jak wyglądają szatnie, czy szafki są wystarczająco przestronne? Czy czujesz się dobrze w danym miejscu? Czy Trenerzy są profesjonalni i chętni do pomocy?

Warto też przejrzeć ofertę studiów treningów personalnych. Tutaj również (w większości przypadków) pierwszy trening otrzymujesz gratis. Skorzystaj z tej okazji by dowiedzieć się więcej o tym, co może dać Ci trening personalny. Obejrzyj stronę internetową i sprawdź, co oferuje dana placówka.

 

2. Co zabrać ze sobą na siłownię?

Co powinieneś spakować? Przede wszystkim wyposaż się w wygodne obuwie sportowe. Na początek sprawdzą się zwykłe buty do biegania lub do fitnessu. Nie korzystaj na siłowni z obuwia, w którym chodzisz na zewnątrz. Weź ze sobą ubrania sportowe, które pozwolą zachować Ci komfort termiczny i czuć się wygodnie. Będziesz też potrzebował ręcznika, a najlepiej dwóch (jeden pod prysznic, a jeden na siłownię). Dobrym pomysłem jest zakup ręczników z mikrofibry, które schną szybciej i mają mniejsze rozmiary niż bawełniane.

A może przyniesiesz ze sobą swoją własną muzykę? Nic tak nie motywuje jak dobra playlista!
Nie zapomnij też o wodzie – w zależności od intensywności treningu, będziesz potrzebował do 1,5 l płynów. Możesz zainwestować w izotonik, choć w większości przypadków najlepiej sprawdzi się woda mineralna.

Najbardziej przydatnym przedmiotem będzie dziennik treningowy, w którym zapiszesz swój trening i obciążenia, jakich używałeś. Pozwoli to lepiej zaplanować trening, nie tracić czasu i monitorować postępy.

 

3. Siłowniowy savoir-vivre

Po skończeniu ćwiczeń na maszynie zawsze zdezynfekuj miejsce, w którym ćwiczyłeś. Używaj też ręcznika. Odkładaj ciężary na miejsce, nie zostawiaj sprzętu „rozwleczonego” po całej siłowni. Ułatwi to pracę instruktorów i poprawi jakość treningu pozostałych bywalców klubu.

Siłownia to miejsce, gdzie można wyładować emocje i stres. Możesz więc od czasu do czasu pokrzyczeć, „rzucić mięsem” lub pohałasować, pamiętaj jednak, by nie przeszkadzać w ćwiczeniach pozostałym użytkownikom.

Jeśli potrzebujesz, zawsze możesz poprosić o pomoc Trenera. Zazwyczaj stali bywalcy siłowni są też bardzo życzliwi i pomocni, więc nie bój się pytać, jeśli czegoś nie wiesz lub nie umiesz. Strach przed kompromitacją często powstrzymuje nowicjuszy przed ćwiczeniami na siłowni, pamiętaj jednak, że każdy miał swoje początki. Umięśniony, groźny facet ćwiczący obok może okazać się bardzo sympatycznym chłopakiem, który wyjaśni Ci działanie maszyny czy zaasekuruje przy większym ciężarze. Siłownia to wspaniałe miejsce na nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni!

 

4. Cel i wiedza

Zanim pojawisz się na siłowni, sprecyzuj swoje cele. Co chcesz osiągnąć, kiedy i jak? Jeśli nigdy nie ćwiczyłeś, umów się na konsultację z Trenerem lub wykup pakiet treningów personalnych. Skonsultuj z Trenerem realność swoich celów, pracujcie razem nad nauką podstawowych ćwiczeń i korzystania ze sprzętu. Nie bój się pytać, staraj się nauczyć jak najwięcej. Poprawna technika zaowocuje lepszymi efektami ćwiczeń i mniejszym ryzykiem kontuzji.

Pamiętaj, że internet pełen jest wiedzy i informacji o każdej prawie dziedzinie, nie zawsze jednak są to informacje sprawdzone i dopasowane do Ciebie. Plan treningowy czy dieta napisana dla kogoś innego, nie zawsze zadziała w Twoim przypadku. Dlatego tak ważna jest rozmowa z Instruktorem przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego.

Pozostało Ci tylko spakować się, wgrać na odtwarzacz ulubioną muzykę, zorganizować dzienniczek treningowy – i do dzieła! Do zobaczenia na siłowni!

Share on:

1 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Author: Anka Skakanka

Welcome

Klaudia

Absolwentka wydziału fizjoterapii AWF, trenerka z 3 letnim doświadczeniem. Zobacz wszystkie wpisy Wpisy na blogu.

Social media

Follow by email

Recent post

Trening personalny, dlaczego warto z niego skorzystać ...

Godzina 10, od śniadania minęło dopiero 2 godziny, a Ty już masz ochotę na coś słod ...

Wszyscy jesteśmy ludźmi i popełniamy błędy. Najlepiej jednak uczyć się na cudzych&# ...

Dziś poruszymy temat popularnie nazywanych „zakwasów”. Na siłowniach cały ...