Jak polubić aktywność fizyczną?

piątek, Listopad 25, 2016

Nadchodzi Nowy Rok, a wraz z nim era postanowień noworocznych. Wielu z nas rozpocznie walkę o lepszą sylwetkę i poprawę zdrowia. Nie wszyscy jednak dotrwają do kolejnego Sylwestra, realizując konsekwentnie założone cele. Wielu z nas wyniosło ze szkoły przekonanie, że aktywność fizyczna to „zło konieczne” i każda próba rozpoczęcia ćwiczeń skończy się dla nich bardzo szybko.

Co można zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na sukces? Przede wszystkim dobrze rozpocząć. Dla każdego Trenera personalnego ruch to coś naturalnego – niezbędny element życia prywatnego i zawodowego. Wiemy jednak, jak trudno jest zacząć (w końcu każdy kiedyś zaczynał!). Tym, którzy ciągle się wahają i czekają na kolejnego Sylwestra, polecamy proste sposoby na rozpoczęcie i utrzymanie aktywnego trybu życia!

 

Dziś przedstawiamy… 3 rady, by polubić aktywność fizyczną!

 

1. Zacznij powoli i metodycznie.

W rozpoczęciu aktywności fizycznej pomoże stworzenie odpowiedniego planu. Przelej go na kartkę – załóż dzienniczek treningowy, który będziesz konsekwentnie wypełniać. Zapisuj, co chcesz osiągnąć, w jakim okresie i za pomocą jakich narzędzi. Skonsultuj się z Trenerem, by upewnić się, że Twoje cele są realistyczne i wyznaczyć sobie termin ich osiągnięcia. Udokumentuj stan, w jakim jesteś w chwili obecnej – zrób zdjęcia swojej sylwetki, badania krwi i pomiary obwodów. Gdy przyjdą efekty, będą one mierzalne i widoczne jak na dłoni.

Nie wymagaj od siebie za dużo! Małymi krokami będziesz w stanie osiągnąć więcej. Nie sugeruj się nikim innym poza sobą. Każdy organizm jest inny, toteż nie ma sensu porównywać się do kogokolwiek. Z upływem czasu odkryjesz, że Twoje ciało samo „powie Ci”, jaka aktywność fizyczna i jaka dieta są dla niego najlepsze.

2. Nie torturuj się

Jeśli nie lubisz wstawać rano, nie wymagaj od siebie, że będziesz chodził/a biegać o 6 rano przed pracą. Jeśli nie masz czasu na godzinny trening wykonywany codziennie – postaraj się wygospodarować przynajmniej pół godziny, trzy razy w tygodniu. Brak motywacji? Ćwicz z przyjacielem lub przyjaciółką, w grupie lub z Trenerem personalnym. Wybierz aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność i będzie mogła zostać Twoją nową pasją. Jeśli dotychczas Twoja dieta była bardzo daleko od ideału – wprowadzaj zmiany stopniowo. Nie katuj się głodówkami: będą one prowadzić do flustracji, a nie do upragnionego celu. Zaplanuj dietę mądrą, przemyślaną i możliwą do realizacji.

3. Nagradzaj się

Za każdy cel, który osiągniesz dzięki swojej ciężkiej pracy, należy Ci się nagroda! Nie musisz rozpieszczać się niezdrowym jedzeniem – wyjście do kina, wyjazd w góry, zakupy czy po prostu wolny weekend przy kominku – wybierz coś, co naprawdę sprawi Ci przyjemność, a nie będzie sabotować Twojego nowego stylu życia. Zaplanuj też czas na relaks: dodatkowa porcja aktywności może być dla ciała stresorem, który dodany do długich godzin pracy i domowych obowiązków może Cię przytłoczyć. Dlatego pozwól sobie na parę godzin relaksu i odnowy biologicznej w tygodniu, żeby móc osiągnąć pełnię swojego potencjału. Basen, sauna, a może morsowanie? To już zależy od Ciebie…

I przede wszystkim: baw się dobrze! Niech każdy mały sukces przynosi Ci zasłużoną radość. Baw się aktywnością fizyczną, w końcu Twoje ciało zostało stworzone, aby się ruszać. Chcesz się o tym przekonać? Biegnij na trening!

Share on:

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Welcome

Klaudia

Has three years of experience working as a personal trainer. She graduated in physiotherapy at the AWF University in Krakow.

Social media

Fallow by email

Recent post

Trening personalny, dlaczego warto z niego skorzystać ...

Pasek się nie dopina. Koszula kupiona pół roku temu – za mała, do wyrzucenia. Za ...

Nadchodzi Nowy Rok, a wraz z nim era postanowień noworocznych. Wielu z nas rozpocznie wal ...