Trening personalny Kraków - Apogee Personal Studio

Trening promedyczny – dla kogo?

środa, Styczeń 11, 2017

Dotychczas treningi na siłowni czy w studio treningowym kojarzyły się nam głównie z budowaniem sylwetki. Jednak w szalonym tempie dzisiejszego świata coraz częściej podkreśla się pozytywny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie. Po co ćwiczyć? Pozwólcie, że opowiem Wam kilka historii…

Asia, 35 letnia bizneswoman i właścicielka własnej firmy, po zerwaniu więzadła krzyżowego w kolanie odkrywa, że jej waga rośnie niewspółmiernie do ilości jedzenia. Okazuje się, że Asia cierpi na niedoczynność tarczycy. Z niepełnym zakresem ruchu w kolanie, ogromną ilością stresu w pracy, z przerażeniem obserwuje swoje wyniki krwi oraz sylwetkę w lustrze.

Czterdziestoletni Bartek uwielbia rywalizację. Jego żywioł to sporty zespołowe, a największą pasją – squash. Podczas turnieju ponosi go fantazja, chce szybko zmienić kierunek i nagle czuje, jakby w środku kolana strzeliła mu elastyczna guma. Lekarz oznajmia mu, że naderwał więzadło krzyżowe przednie w kolanie i nie powinien już ćwiczyć.

Pani Alicja dowiaduje się na rutynowej wizycie u lekarza, że w wieku 70 lat jej masa kostna pozostawia wiele do życzenia. Lekarz opisuje jej stan jako osteoporozę, zaleca suplementację i uważanie na siebie. Pani Alicja dmucha i chucha na siebie, przerażona perspektywą złamań kości przy najlżejszym podmuchu wiatru… Stara się jak najmniej wychodzić z domu, bo boi się otwartych przestrzeni i nowych, obcych miejsc.

Małgosia, szczupła i filigranowa, już w wieku 20 lat skarżyła się na mocne bóle pleców. Należy do tych „szczęśliwców”, którzy bez rozciągania są w stanie położyć całe dłonie na podłodze robiąc skłon w przód i na zawołanie robią szpagat. Hipermobilność – większe niż fizjologiczne zakresy ruchów w stawach mogą robić wrażenie na znajomych, ale jednocześnie powodują mocne bóle pleców, kompensacyjne napięcia mięśni i zwichnięcia stawów. Słowem, taka hipermobilność boli…

Bohaterowie historii są całkowicie zmyśleni, ale historie – prawdziwe. Wielu z Was pewnie zaczęło się zastanawiać, „czy to nie o koledze/koleżance/o mnie?”.

Co łączy wszystkie te osoby?

Ich ciała zawodzą, uniemożliwiając cieszenia się życiem w pełni. Nieważne, czy celem jest wyjście na spacer po parku bez obaw o upadek, czy wygranie turnieju squasha – odpowiedzią będzie trening promedyczny. Dlaczego?

Aktywność fizyczna:
– wzmacnia i rozbudowuje układ kostny, mięśniowy, więzadłowy,
– poprawia funkcjonowanie układu krążenia,
– poprawia funkcje kognitywne i usprawnia działanie układu nerwowego,
– ma ogromny wpływ na układ hormonalny organizmu,
– prowadzi do unormowania poziomu cukru we krwi,
– reedukuje wzorce motoryczne – uczymy się ruszać w bardziej wydajny i bezpieczny sposób.

Jak trening pro-medyczny może im pomóc?

Co powinna zrobić Asia? Przede wszystkim – uregulować pracę tarczycy we współpracy z dobrym endokrynologiem. Następnym krokiem jednak ZAWSZE będzie aktywność fizyczna – w tym przypadku praca nad kontuzjowanym kolanem i całym układem ruchu, który przecież nie pozostaje bez konsekwencji takiego urazu. Nadwaga to wypadkowa obu czynników i na nią również lekarstwem będzie ruch!

Co do Bartka, jego uraz wskazuje na nieprawidłową motorykę ruchu. Jego technika gry zdecydowanie nie służyła jego kolanom, więc należy zadbać o prewencję, pracując nad wytworzeniem bardziej optymalnego sposobu poruszania się na korcie i poza nim. Coś takiego nie ma prawa się zdarzyć ponownie, szczególnie u osoby grającej amatorsko. Bartek musi nauczyć się prawidłowej motoryki ruchu i „obudować” staw kolanowy mięśniami tak, by był on stabilny. Powrót do gry zawsze jest możliwy, w mniejszym lub większym stopniu, dzięki treningowi rehabilitacyjnemu. Często udaje się nawet przewyższyć formę sprzed kontuzji przez umiejętne dodanie elementów treningu kondycyjnego, siłowego i koordynacyjnego.

Pani Alicja skorzysta z treningu siłowego, który zwiększy jej masę mięśniową. Uzupełniając plan treningowy o ćwiczenia równoważne i koordynacyjne, zmniejszamy ryzyko upadków. Taki trening poprawi również wydolność ogólną oraz funkcje układu nerwowego.

Małgosia również powinna ćwiczyć! Nadmierny stretching jest niewskazany, zastąpić go można jednak rozluźnianiem mięśni za pomocą automasażu. Ćwiczenia izometryczne, siłowe, stabilizacyjne i wzmacniające pozwolą pozbyć się bólu pleców i zwiększyć stabilność nadruchomych stawów.

Podsumowując – trening promedyczny to rozwiązanie dla każdego, kto czuje, że jego ciało nie osiąga pełni potencjału, bądź chce działać prewencyjnie. Cierpisz na chroniczny ból pleców? Jesteś w ciąży i chcesz zadbać o to, by poród i ciąża przebiegły bez powikłań? Masz nadciśnienie lub cukrzycę? Nie bój się treningu – to znakomite lekarstwo i najzdrowsze uzależnienie!

Udostępnij:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor: Antbar

Fajny wpis, mogę na bazie swoich doświadczeń powiedzieć, że nie można opierać się tylko na samych poradach z neta,oczywiście warto jest je poczytać, żeby mieć jakiś ogólny obraz tego jak to powinno wyglądać. W zeszłym roku postanowiłem zacząć ćwiczyć, poczytałem trochę artykułów i poradników. Mój brak wiedzy i doświadczenia, a także myślenie, że "przecież widziałem to na tutorialu" nie był odpowiednim podejściem do ćwiczeń. Skończyło się nieprzyjemną kontuzją pleców, której wyleczenie zajęło mi ponad pół roku. Bogatszy w nowe doświadczenia od tego roku pracuję już z trenerem personalnym Michałem Wrzoskiem. Facet ma ogromną wiedzę i doświadczenie, które są zauważalne już przy pierwszym treningu. Ułożył mi pełną dietę oraz program ćwiczeń i co bardzo mi się podobało poprawiał moje błędy przy ćwiczeniach na bieżąco, przez co każdy trening jest udany pod każdym względem. Na blogu Michała Wrzoska jest mnóstwo ciekawych przepisów, polecam zajrzeć ;)

Autor: Maciej

Cześć Po dwóch epizodach z zakrzepowym zapaleniem żył głębokich stwierdzono u mnie chorobę autoimmunologiczną. Dostałem ją w spadku po swoich przodkach czyli problemy genetyczne, oraz Zaczęło się od prawej nogi przez co teraz mam niewydolność krążeniową zastawek w żyłach. Jeśli chodzi o chorobę autoimmunologiczną ona powoduje u mnie zakrzepicę, migrenę z aurą po której z bólu mdleję, oraz co najgorsze atakowanie moich narządów jak śledziona czy wątroba. Siedzenie na tyłku i gapienie się w tv powoduje tylko złe samopoczucie, depresję czy szybszy atak choroby. Jeśli coś trenujemy zwiększamy swoją odporność itp. Wszystko konsultowałem z lekarzem i dalej jestem aktywny fizycznie

Autor: Barti

Bardzo dobry wpis :) Właśnie planowałem zacząć moją przygodę z siłownią i meega mnie do tego zmotywowałaś :) A co myślisz o spodenkach do mma na siłowni? Mi wydaja się wygodne i nie ograniczające ruchów :) B

Autor: Psycho

Świetne Rady. Sam stosuję.

Autor: Brodaty

Dodałbym jeszcze pytanie do trenera czy będzie on prowadził/pomagał prowadzić dziennik treningowy. Sam temat dziennika jest stary jak świat ale jest coraz popularniejszy wśród codziennego arsenału Trenera. Podjąłem taki temat na blogu fullprogress http://blog.fullprogress.com/dlaczego-warto-prowadzić-dziennik-treningowy-zawodnika-lub-klienta-cz-1 . Moim zdaniem dobrze jakby każdy trener taki dziennik prowadziła dla swojego klienta. Może to być podstwaowe narzędzie do śledzenia celi mikro i makro.

Autor: Dominica

Niedawno zaczęłam swoją przygodę z siłownią i wciąż nie mogę się nadziwić, jak kilka godzin treningu w tygodniu potrafi odmienić człowieka. Może nie każdy tak ma, ale w moim przypadku poczułam wielki przypływ pozytywnej energii i to jest dla mnie równie cenne co dobra kondycja i ładna sylwetka. A co do samego treningu to nie wyobrażam go sobie bez dobrej muzyki na słuchawkach i porządnego stroju do ćwiczeń, który jest wygodny i fajnie wygląda. Swoje outfity skompletowałam w sklepie internetowym Cuna i nie zamienię ich na inne, bo w tych ubraniach ćwiczy się wspaniale, są mega wygodne i designerskie :)

Autor: Nowy dzień

A czy trening FBW będzie odpowiedni dla biegacza? Ćwiczy się wszystkie partie mięśniowe, więc nie działa to jak taki typowy SPLIT :)

Autor: hania777

Według mnie najlepiej zacząć się ruszać i jeść zdrowo! Odstawić słodycze, słodkie napoje i fast foody :) Im więcej ruchu tym więcej mozna sobie pozniej podjesc :))) Ja teraz chodze do royal dance center i bardzo duzo schudlam (mimo ze nie planowalam ). Taniec to jednak najlepsze cardio, wiec jak ktos chce schudnac, to polecam :)

Autor: Jumping Frog

Myślę, że równie ważne co trening siłowy, jest też odpowiednie rozciąganie po treningu, rolowanie mięśni itd. Zapewnia to odpowiednią regenerację a przy okazji zapobiega niepotrzebnym kontuzjom.

Autor: Daniela

Zobaczcie zbiór największych zalet treningu personalnego. Naprawdę warto przeczytać! :) Blog

Autor: Emi

Wybór trenera może być ciężki. Pojawia się wiele pytań na co zwrócić uwagę, żeby uniknąć ludzi bez doświadczenia i wiedzy. Polecam artykuł http://trenerpersonalny-poznan.pl/2017/06/13/trening-personalny-jak-wybrac-trenera-personalnego/

Autor: Mapetka

@Anka Skakanka znam tę wodę! I na serio, poprawiła mi wydolność podczas treningów. Ja też długo ją piję, jakiś rok. Nie wiem o co chodzi, ale pomogła. ;)

Autor: Paulina

Przydatny artykuł, dzięki.

Autor: Anka Skakanka

Witaj

Sylwek

Absolwent AWF, trener z 3 letnim doświadczeniem.

Skontaktuj się z nami

Ostatnie posty

Żeby odpowiedzieć na pytanie czy rozgrzewka to wartościowy punkt treningu, najpierw trz ...

Przysiady są to ćwiczenia z grupy funkcjonalnych. Ćwiczenia funkcjonalne to inaczej ćw ...

Osoby, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej często błędnie wychodzą z zał ...