Trening personalny Kraków - Apogee Personal Studio

Trening siłowy jako uzupełnienie treningu biegacza

poniedziałek, Styczeń 9, 2017

Bieganie to Twoja pasja? Szkoda Ci cennych godzin na ćwiczenia siłowe? Często rekordy życiowe wyrabia się nie na bieżni, ale na siłowni!

Trening siłowy kojarzy się z budową masy mięśniowej i rozbudową ciała, tymczasem biegacze boją się dodatkowych kilogramów. Zazwyczaj jednak najlepszymi wynikami i najmniejszą ilością kontuzji mogą pochwalić się biegacze, którzy uzupełniają swój trening ćwiczeniami siłowymi. Umiejętnie skomponowany trening siłowy zapobiega kontuzjom, zwiększa przemianę materii i zmniejsza otłuszczenie ciała.

Co daje trening siłowy biegaczowi?

1. Mocne nogi, pośladki, plecy, ramiona

W przypadku walki o rekordy życiowe kluczowe jest posiadanie wytrzymałości oraz wydolności układu krążenia. Niezwykle ważne będzie jednak także przygotowanie układu mięśniowo-więzadłowego do wysiłku. Każdy krok wymaga od biegacza rekrutacji mięśni ud, łydek, pośladków i pleców. Skuteczność treningu siłowego widać najlepiej podczas podbiegów, skipów i ćwiczeń skocznościowych. Zwiększa się również dynamika i przyspieszenie.

2. Wyrównanie dysbalansów mięśniowych

Bieganie i trening siłowyJeśli biegasz długie dystanse lub biegasz często, na pewno bolały Cię kolana lub biodra. Kontuzjom u biegaczy ulega również kręgosłup. Najczęściej spowodowane jest to przeciążeniem układu ruchu. Powtarzalne ruchy wykonywane podczas treningu i nieprawidłowa mechanika ruchu będą prowadzić do napięcia pewnych partii mięśniowych i osłabienia innych. Przykładem może być zespół przeciążeniowy mięśnia naprężacza powięzi szerokiej. Mięsień ten znajduje się po bocznej stronie uda. Z różnych powodów ociera się on o krętarz kości udowej, powodując charakterystyczne trzaskanie i stan zapalny w okolicy biodra. Powód? Niedostateczna siła mięśnia pośladkowego średniego.

Osłabienie głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego i mięśni pośladkowych będzie skutkowało bólem kolana. Słabe mięśnie stabilizujące staw skokowy? Skutek to opadanie łuku poprzecznego stopy, koślawienie kolan – jako rezultat – bóle odległych stawów, jak np. biordro czy stawy kręgosłupa.

Na szczęście wszystkie te dysbalanse da się wyrównać za pomocą treningu: uczenia się poprawnej rekrutacji mięśni i ich wzmacniania oraz rozciągania. Doświadczony trener lub fizjoterapeuta jest w stanie ocenić poprawność mechaniki ruchu biegacza i stworzyć dla niego kompleksowy plan.

 

Jeśli nie cierpisz z powodu kontuzji, nadal warto zadbać o prewencję. Ćwiczenia siłowe, nakierunkowane na słabości w układzie mięśniowym, oraz mobilizacja i ćwiczenia rozluźniające są najlepszym środkiem zapobiegawczym.

3. Poprawa techniki

Zwiększenie siły mięśniowej i wyeliminowanie kompensacji będzie skutkowało poprawą mechaniki ruchu, a co za tym idzie – szybszym i łatwiejszym bieganiem! Mocny brzuch pomoże przy sprintach, silne ramiona i mięśnie pośladkowe – przy podbiegach. Dla biegaczy górskich wzmacnianie jest szczególnie istotne! Silne plecy i brzuch poprawiają znacząco technikę wbiegania, pomagają walczyć z obciążeniem plecaka. Umiejętnie ćwiczone mięśnie ud wytrzymają obciążenia, którym są poddawane podczas zbiegania. Trening siłowy będzie zwiększał również zdolność rekrutacji pojedynczych włókien mięśniowych, dzięki czemu biega się łatwiej. Naprawdę warto zainwestować trochę czasu na treningi z ciężarem!

Jak ćwiczyć?

Trening siłowy dla biegaczaTrening siłowy polecany jest głównie w okresie przygotowawczym, a jego intensywność zmniejsza się w miarę zbliżania się okresu bezpośredniego przygotowania startowego. Kobietom i starszym biegaczom zaleca się ćwiczyć niemal przez cały okres treningowy, zmniejszając jednak objętość i intensywność tuż przed zawodami.

Ćwiczymy wszystkie partie mięśniowe, nie tylko kończyny dolne. Ilość treningów i ich intensywność zależy od zaawansowania treningów biegowych i momentu w cyklu treningowym. Jeśli jesteś początkującym biegaczem i biegasz 2x w tygodniu, warto dorzucić choć jeden trening siłowy. Używaj ćwiczeń wielostawowych: przysiadów, wykroków, podciągania, wznosów bioder ze sztangą, swingu kettlem, podporów i pompek, w zakresie od 8 do 12 powtórzeń.

 

Zbliża się wiosna, a wraz z nią w kalendarzu pojawia się dużo biegów ulicznych i terenowych… warto mądrze się przygotować!

Udostępnij:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor: Antbar

Fajny wpis, mogę na bazie swoich doświadczeń powiedzieć, że nie można opierać się tylko na samych poradach z neta,oczywiście warto jest je poczytać, żeby mieć jakiś ogólny obraz tego jak to powinno wyglądać. W zeszłym roku postanowiłem zacząć ćwiczyć, poczytałem trochę artykułów i poradników. Mój brak wiedzy i doświadczenia, a także myślenie, że "przecież widziałem to na tutorialu" nie był odpowiednim podejściem do ćwiczeń. Skończyło się nieprzyjemną kontuzją pleców, której wyleczenie zajęło mi ponad pół roku. Bogatszy w nowe doświadczenia od tego roku pracuję już z trenerem personalnym Michałem Wrzoskiem. Facet ma ogromną wiedzę i doświadczenie, które są zauważalne już przy pierwszym treningu. Ułożył mi pełną dietę oraz program ćwiczeń i co bardzo mi się podobało poprawiał moje błędy przy ćwiczeniach na bieżąco, przez co każdy trening jest udany pod każdym względem. Na blogu Michała Wrzoska jest mnóstwo ciekawych przepisów, polecam zajrzeć ;)

Autor: Maciej

Cześć Po dwóch epizodach z zakrzepowym zapaleniem żył głębokich stwierdzono u mnie chorobę autoimmunologiczną. Dostałem ją w spadku po swoich przodkach czyli problemy genetyczne, oraz Zaczęło się od prawej nogi przez co teraz mam niewydolność krążeniową zastawek w żyłach. Jeśli chodzi o chorobę autoimmunologiczną ona powoduje u mnie zakrzepicę, migrenę z aurą po której z bólu mdleję, oraz co najgorsze atakowanie moich narządów jak śledziona czy wątroba. Siedzenie na tyłku i gapienie się w tv powoduje tylko złe samopoczucie, depresję czy szybszy atak choroby. Jeśli coś trenujemy zwiększamy swoją odporność itp. Wszystko konsultowałem z lekarzem i dalej jestem aktywny fizycznie

Autor: Barti

Bardzo dobry wpis :) Właśnie planowałem zacząć moją przygodę z siłownią i meega mnie do tego zmotywowałaś :) A co myślisz o spodenkach do mma na siłowni? Mi wydaja się wygodne i nie ograniczające ruchów :) B

Autor: Psycho

Świetne Rady. Sam stosuję.

Autor: Brodaty

Dodałbym jeszcze pytanie do trenera czy będzie on prowadził/pomagał prowadzić dziennik treningowy. Sam temat dziennika jest stary jak świat ale jest coraz popularniejszy wśród codziennego arsenału Trenera. Podjąłem taki temat na blogu fullprogress http://blog.fullprogress.com/dlaczego-warto-prowadzić-dziennik-treningowy-zawodnika-lub-klienta-cz-1 . Moim zdaniem dobrze jakby każdy trener taki dziennik prowadziła dla swojego klienta. Może to być podstwaowe narzędzie do śledzenia celi mikro i makro.

Autor: Dominica

Niedawno zaczęłam swoją przygodę z siłownią i wciąż nie mogę się nadziwić, jak kilka godzin treningu w tygodniu potrafi odmienić człowieka. Może nie każdy tak ma, ale w moim przypadku poczułam wielki przypływ pozytywnej energii i to jest dla mnie równie cenne co dobra kondycja i ładna sylwetka. A co do samego treningu to nie wyobrażam go sobie bez dobrej muzyki na słuchawkach i porządnego stroju do ćwiczeń, który jest wygodny i fajnie wygląda. Swoje outfity skompletowałam w sklepie internetowym Cuna i nie zamienię ich na inne, bo w tych ubraniach ćwiczy się wspaniale, są mega wygodne i designerskie :)

Autor: Nowy dzień

A czy trening FBW będzie odpowiedni dla biegacza? Ćwiczy się wszystkie partie mięśniowe, więc nie działa to jak taki typowy SPLIT :)

Autor: hania777

Według mnie najlepiej zacząć się ruszać i jeść zdrowo! Odstawić słodycze, słodkie napoje i fast foody :) Im więcej ruchu tym więcej mozna sobie pozniej podjesc :))) Ja teraz chodze do royal dance center i bardzo duzo schudlam (mimo ze nie planowalam ). Taniec to jednak najlepsze cardio, wiec jak ktos chce schudnac, to polecam :)

Autor: Jumping Frog

Myślę, że równie ważne co trening siłowy, jest też odpowiednie rozciąganie po treningu, rolowanie mięśni itd. Zapewnia to odpowiednią regenerację a przy okazji zapobiega niepotrzebnym kontuzjom.

Autor: Daniela

Zobaczcie zbiór największych zalet treningu personalnego. Naprawdę warto przeczytać! :) Blog

Autor: Emi

Wybór trenera może być ciężki. Pojawia się wiele pytań na co zwrócić uwagę, żeby uniknąć ludzi bez doświadczenia i wiedzy. Polecam artykuł http://trenerpersonalny-poznan.pl/2017/06/13/trening-personalny-jak-wybrac-trenera-personalnego/

Autor: Mapetka

@Anka Skakanka znam tę wodę! I na serio, poprawiła mi wydolność podczas treningów. Ja też długo ją piję, jakiś rok. Nie wiem o co chodzi, ale pomogła. ;)

Autor: Paulina

Przydatny artykuł, dzięki.

Autor: Anka Skakanka

Witaj

Sylwek

Absolwent AWF, trener z 3 letnim doświadczeniem.

Skontaktuj się z nami

Ostatnie posty

Żeby odpowiedzieć na pytanie czy rozgrzewka to wartościowy punkt treningu, najpierw trz ...

Przysiady są to ćwiczenia z grupy funkcjonalnych. Ćwiczenia funkcjonalne to inaczej ćw ...

Osoby, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej często błędnie wychodzą z zał ...