Trening seniora, czyli… jak być fit bez względu na wiek

środa, Grudzień 7, 2016

Wszyscy znamy to uczucie – „kiedyś” byliśmy sprawniejsi, ciało było posłuszniejsze, bardziej gibkie czy silne. Z upływem lat organizm zużywa się – według niektórych definicji „starość” to zużycie sił witalnych organizmu i jego zdolności do odbudowy. Czy oznacza to, że tracimy zdolność osiągnięcia dobrej formy? Czy jesteśmy skazani na choroby przewlekłe i cywilizacyjne, na bóle stawów i gorsze samopoczucie? Niekoniecznie!

Większość ludzi po sześćdziesiątce cierpi na przynajmniej jedną chorobę przewlekłą. Z wiekiem pojawiają się objawy bólowe, zmniejsza się wydolność. Następuje spadek masy mięśniowej i kostnej, zmniejszenie elastyczności torebek stawowych i połączeń chrzęstnych. Słabnie przemiana materii, pogarsza się funkcjonowanie układu trawiennego, zmniejsza się wchłanianie składników odżywczych. Spada pojemność płuc, szybkość przewodzenia impulsów nerwowych. Pogarszają się funkcje kognitywne.

Tyle, jeśli chodzi o teorię. Przyznać trzeba, że nie brzmi ona ciekawie. Na szczęście znamy najlepsze panaceum na wszystkie powyższe dolegliwości. Ten magiczny lek to – jak wszyscy pewnie się domyślają – AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA.

Według WHO, składowymi wzorcowego treningu dla seniora są:

– trening siłowy,

– wytrzymałościowy

– oraz trening koordynacji i równowagi.

Trening dla seniora – czy to w ogóle możliwe?

Umiejętnie zaplanowany trening siłowy prowadzi do zwiększenia masy kostnej oraz mięśniowej. W treningu tym często stosujemy ćwiczenia imitujące czynności i funkcje dnia codziennego, by zwiększyć samodzielność Podopiecznego i funkcjonalność jego ciała. Trening siłowy ma niezwykle pozytywny wpływ na zachowanie prawidłowej masy tkanki kostnej. Aby zapewnić pełną regenerację taki trening należy wykonywać z odstępem 2-3 dniowym.

Trening wytrzymałościowy to wspaniały lek na dolegliwości ze strony układu krwionośnego oraz oddechowego. W zależności od dobranej metody treningu, uspokaja bądź pobudza. Zwiększa pojemność płuc i poprawia stan układu krążenia. Zwiększa elastyczność ścian tętnic, poprawia wymianę gazową i utrzymuje masę mięśnia sercowego. Zalecane są co najmniej trzy 20-minutowe jednostki treningowe w tygodniu.

Trening koordynacji i równowagi to równie ważne składowe poprawnie skonstruowanego treningu seniora. Pozwala uniknąć upadków i zwiększyć ogólną sprawność. Warto wplatać tego typu ćwiczenia w każdą jednostkę treningową.

A co z dietą dla seniora, który uczestniczy w treningach?

Dla każdego, nie tylko dla osoby starszej, niezwykle ważna jest dieta. Dlatego zalecamy ułożenie odpowiedniego planu dietetycznego dla najlepszych efektów i przede wszystkim – dla zdrowia. Z wiekiem zmysły stępiają się, tracimy wrażliwość na smak i zmniejsza się apetyt. Należy więc szczególnie uważnie przyjrzeć się diecie, ilości składników odżywczych i rodzaju spożywanych produktów. Często ignorowanym elementem zdrowego i szczęśliwego życia są też interakcje społeczne. Najbardziej sędziwych lat dożywają ludzie, którzy utrzymują kontakt z rodziną i przyjaciółmi i nie zamykają się w czterech ścianach.

Pamiętajmy, że to, jak się czujemy z upływem lat, zależy tylko od nas! Nigdy nie można uzasadniać wiekiem pojawiających się schorzeń czy gorszego samopoczucia. Zacznij się ruszać już dziś, by móc cieszyć się zdrowiem i dobrą formą przez całe życie!

Share on:

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Welcome

Klaudia

Has three years of experience working as a personal trainer. She graduated in physiotherapy at the AWF University in Krakow.

Social media

Fallow by email

Recent post

Trening personalny, dlaczego warto z niego skorzystać ...

Pasek się nie dopina. Koszula kupiona pół roku temu – za mała, do wyrzucenia. Za ...

Nadchodzi Nowy Rok, a wraz z nim era postanowień noworocznych. Wielu z nas rozpocznie wal ...

Budzik głośno wygrywa swoją melodyjkę. Kiedy ją wybierałeś, wydawało Ci się, że ...