Jak mądrze robić zdrowe zakupy?

środa, Grudzień 14, 2016

Niezbędnym elementem zdrowego trybu życia jest zbilansowana dieta. Najłatwiej i najtaniej żywić się zdrowo, samemu sobie gotując. Wymówki typu: „nie mam czasu na gotowanie i zakupy” można włożyć między bajki, jeśli tylko masz kilka wolnych godzin w tygodniu. Zdrowe zakupy na cały tydzień możesz zrobić w godzinę, a potem pozostaje Ci tylko być kreatywnym w kuchni…

Zrób zdrowe zakupy i… nie strać głowy

Nie zmienia to faktu, że dla niewprawnego oka półki fit produktów i supermarkety pełne jedzenia to często prawdziwy labirynt. Co jest zdrowe? Co można mi jeść? Czy to szkodzi? Zakupy to sztuka, którą warto opanować, by cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Chcemy zasugerować Wam kilka prostych sposobów na ułatwienie sobie życia.

Proste sposoby na ułatwienie sobie życia w sklepowym labiryncie

Czytajmy etykiety!

Wprawnemu „bibliofilowi” zajmuje ok 10-20 sekund, żeby zapoznać się z wartościami odżywczymi i składem produktu. Dzięki takiemu podejściu masz pewność, że zapewniasz sobie i swojej rodzinie najlepszej jakości składniki odżywcze. Na co zwracać uwagę? Jeśli nie liczysz kalorii, wartości odżywcze produktu nie będą dla Ciebie aż tak ważne, zwróć jednak uwagę na ilość cukrów prostych w kupowanym składniku. Według WHO normą dla dorosłego jest 25 g cukrów prostych dziennie, choć nie uwzględnia to aktywności fizycznej czy procesów metabolicznych każdej indywidualnej osoby. W normy te nie wliczane są również cukry z owoców, które w wielu przypadkach mogą prowadzić do nadwagi i otłuszczenia wątroby.

Składowe produktu

Kolejnym zagadnieniem są same składowe kupowanego produktu. Podawane są w kolejności od największej ilości procentowej danego składnika do najmniejszej. Jeśli więc na liście na pierwszych 3-4 miejscach pojawia się cukier – nie kupuj takiego produktu! Cukier może być również ukryty pod nazwą syropu glukozowo-fruktozowego, zagęszczonych soków owocowych, cukru inwertowanego, glukozy, sacharozy, itd. Najbardziej powinniśmy preferować produkty, które w składzie mają jak najmniej (3-4) składników i jak najmniej literek E… Warto też zauważyć, że najbardziej wartościowe jedzenie – mięsa, warzywa, owoce – zazwyczaj nie mają na sobie listy składników. Może warto wrócić do korzeni..? Ciekawym wyzwaniem może okazać się kupowanie przez tydzień produktów, które takiego składu na opakowaniu nie mają, lub mają minimalną ilość składników. Taka dieta – składająca się z mięsa, warzyw, kasz, ryżu, owoców i orzechów, okazjonalnie nabiału dobrej jakości – działa oczyszczająco i odżywiająco na organizm.

Nie zawsze FIT jest FIT

Tak jak już wspominaliśmy, wartość odżywcza jest ważna, niemniej najwięcej uwagi poświęć składowi. Nie sugeruj się opisami na opakowaniu, które często zawierają słowa: „fit”, „niskokaloryczny”, „pełen witamin”… Zazwyczaj skład takich produktów pozostawia wiele do życzenia, mimo szumnych zapewnień o jego zdrowotnym działaniu. Nie daj się omamić ładnym opakowaniem, promocją czy reklamą – pamiętaj, że gra toczy się o Twoje zdrowie!

Warto jeszcze wspomnieć, że żywność produkowana na masową skalę jest często bardzo kiepskiej jakości. Przykładem mogą być warzywa – nawożone, myte i woskowane chemicznymi środkami by zachować świeżość, przewożone w foliowych opakowaniach, tracą większość witamin i minerałów, zanim jeszcze trafią na nasze stoły. Mięso ze zwierząt karmionych paszą i antybiotykami dalekie będzie od zdrowego. Dlatego gorąco polecamy kupowanie produktów u lokalnych wytwórców, na targu lub u znajomego rolnika. Częstą wymówką jest koszt takiej inwestycji, ale tak naprawdę przynosi ona ogromną ilość korzyści. Lepiej jest zjeść mniejszą ilość jedzenia, o większej wartości odżywczej, niż wrzucać w siebie jak największą ilość jedzenia o marnej jakości, za tę samą cenę. Twoje zdrowie Ci podziękuje!

Masz jeszcze jakieś pytania..? Zapraszamy na przeszkolenie z robienia zakupów do Apogee – nasi Trenerzy chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości!

Share on:

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Welcome

Klaudia

Has three years of experience working as a personal trainer. She graduated in physiotherapy at the AWF University in Krakow.

Social media

Fallow by email

Recent post

Trening personalny, dlaczego warto z niego skorzystać ...

Pasek się nie dopina. Koszula kupiona pół roku temu – za mała, do wyrzucenia. Za ...

Nadchodzi Nowy Rok, a wraz z nim era postanowień noworocznych. Wielu z nas rozpocznie wal ...

Budzik głośno wygrywa swoją melodyjkę. Kiedy ją wybierałeś, wydawało Ci się, że ...