Dbaj o swój kręgosłup – Część I: Odcinek Szyjny

środa, Kwiecień 26, 2017

Mrowienie rąk, drętwienie palców, migreny, opasujący ból w okolicach żeber… maści nie pomagają, a łykanie leków przeciwbólowych przynosi ulgę tylko na chwilę? Brzmi jak problem z kręgosłupem. Każda osoba pracująca przy komputerze prędzej czy później doświadcza zespołów bólowych odcinka szyjnego kręgosłupa, w mniejszym lub większym stopniu. Czy jest się czego bać?

Spędzając godziny w pozycji siedzącej doprowadzamy do dużych przeciążeń w obrębie kręgosłupa. Naszym wrogiem są nadmiernie napięte mięśnie powierzchowne, zanik mięśni głębokich i odwodnienia krążków międzykręgowych. Wszystko to prowadzić będzie do zespołów bólowych nie tylko w obrębie kręgosłupa, ale także pozostałych części ciała.

Odcinek szyjny kręgosłupa

Odcinek szyjny jest wyjątkowo narażony na powstawanie zespołów bólowych, ze względu na jego dużą ruchomość. Kręgosłup obudowany jest gorsetem mięśni głębokich i więzadeł, których zadaniem jest stabilizacja poszczególnych kręgów. Nieprawidłowa postawa powoduje osłabienie i zanik mięśni głębokich i nadmierne napięcie mięśni powierzchownych. Podwyższone napięcie mięśni szyi powodować może uniesienie pierwszego żebra i jego zablokowanie, co z kolei będzie prowadziło do ucisku na splot ramienny i objawów podobnych do rwy ramiennej. Objawy to osłabienie lub porażenie mięśni kończyn górnych, ostry ból i promieniowanie lub drętwienie w ich obrębie.

Między kręgami znajdują się uwodnione dyski, które przez nierównomierną dystrybucję obciążeń i odwodnienie mogą ulec uszkodzeniu. Prowadzi to do ucisku na nerwy wychodzące z odcinka szyjnego i zaopatrujące ramiona, barki i plecy. Objawy rwy ramiennej są bardzo uciążliwe i potrafią skutecznie uniemożliwić funkcjonowanie.

Któryś z opisanych powyżej przypadków brzmi znajomo? Budzisz się rano lub wstajesz od komputera z bólem głowy? Czujesz, że Twoje mięśnie szyi i barków zamieniły się w kamień? Trening pro-zdrowotny będzie rozwiązaniem dla Ciebie.

Co możesz zrobić, by zadbać o swój kręgosłup szyjny?

Przede wszystkim – zadbać o prawidłową postawę! Podczas pracy dbajmy o to, by ekran znajdował się na poziomie oczu, a barki nie były uniesione. Pozwoli to uniknąć przeciążenia mięśni powierzchownych. Warto pomyśleć o tym również podczas czytania książek czy pisania SMSów. Zaleca się unikanie noszenia toreb i torebek, a przerzucenie się na plecak (najlepiej taki z pasem biodrowym, który przeniesie obciążenie na biodra zamiast barków). Pomyśl o zainwestowaniu w dobrą, wyprofilowaną poduszkę. Zwróć uwagę na swoją pozycję w samochodzie czy podczas czynności dnia codziennego, np. mycia naczyń czy zakupów. Zawsze należy zachować osiowość – oznacza to, że głowa nie jest wysunięta do przodu, ale znajduje się bezpośrednio nad miednicą i stopami (w pozycji stojącej).

Prawidłowa ergonomia pracy pozwoli zapobiec powstaniu problemu lub jego pogarszaniu się. Żeby jednak zupełnie zniwelować objawy bólowe i zadbać o dobrą kondycję kręgosłupa na całe życie, zalecane są ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Należy zwrócić uwagę, by ćwiczenia były indywidualnie dopasowane do osoby ćwiczącej i uwzględniały jej możliwości i ograniczenia.

Trenerzy personalni Apogee polecają wprowadzenie do codziennego planu dnia ćwiczeń wzmacniających mięśnie głębokie szyi. Szczególnie wskazane są ćwiczenia izometryczne. Warto spróbować rolowania i stretchingu napiętych mięśni oraz mobilizacji stawów w obrębie obręczy barkowej. Należy również pamiętać, że odcinek szyjny jest tylko częścią kręgosłupa – koniecznością jest praca nad całym ciałem, w szczególności miednicą, odcinkiem lędźwiowym i stawami kolanowymi. Nie musi być to nudny i żmudny trening rehabilitacyjny – w połączeniu z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami kondycyjnymi czy wzmacniającymi można osiągnąć jednocześnie inne cele, tak jak np. utrata tkanki tłuszczowej czy poprawa wydolności, z jednoczesną poprawą postawy i sylwetki.

Zapraszamy na trening!

Share on:

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test3

Author: Daniela

Zobaczcie zbiór największych zalet treningu personalnego. Naprawdę warto przeczytać! :) http://lepszytrener.pl/blog-trenera/dlaczego-warto-czyli-poznaj-zalety-treningu-personalnego

Author: Emi

Wybór trenera może być ciężki. Pojawia się wiele pytań na co zwrócić uwagę, żeby uniknąć ludzi bez doświadczenia i wiedzy. Polecam artykuł http://trenerpersonalny-poznan.pl/2017/06/13/trening-personalny-jak-wybrac-trenera-personalnego/

Author: Mapetka

@Anka Skakanka znam tę wodę! I na serio, poprawiła mi wydolność podczas treningów. Ja też długo ją piję, jakiś rok. Nie wiem o co chodzi, ale pomogła. ;)

Author: Paulina

Przydatny artykuł, dzięki.

Author: Anka Skakanka

Koniecznie nie zapominajcie o wodzie. OMG, nie ma co, jak iść na siłkę bez wody. Niby na recepcji jest, ale przepłacisz. Zresztą w zależności, jaki tren robisz, taka powinna być i dopasowana woda. Ja akurat od dawna piję ID'EAU - taka niegazowana woda z Bolęcina. Nie lubię bąbelków wodzie to raz, a dwa wydymają tam gdzie nie trzeba. :) :P Na pierwszy tren buteleczka idealna - najlepiej 0,65L na początek :D

Welcome

Sylwek

Absolwent AWF, trener z 3 letnim doświadczeniem.

Social media

Follow by email

Recent post

Żeby odpowiedzieć na pytanie czy rozgrzewka to wartościowy punkt treningu, najpierw trz ...

Przysiady są to ćwiczenia z grupy funkcjonalnych. Ćwiczenia funkcjonalne to inaczej ćw ...

Osoby, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej często błędnie wychodzą z zał ...