Ustalanie celów treningowych w 2 prostych krokach

czwartek, Kwiecień 13, 2017

W życiu zmieniają się priorytety, okoliczności i cele. Chcesz być dorosły, a po latach plujesz sobie w brodę, że narzekałeś na leżakowanie po obiedzie w przedszkolu. Chcesz skończyć studia i zacząć pracę, a potem siedzisz przed ekranem i zastanawiasz się, co było nie tak w studiach? Zamawiasz małą pizzę, a potem żałujesz, że nie wzięłaś dużej. I tak dalej, i tak dalej…

Jako trener personalny, widuję na siłowni wiele osób, które przychodzą ze skrystalizowanym celem. Czy to schudnąć 20 kilogramów, czy przebiec maraton – mamy przeróżne marzenia i plany. Nie zawsze dobrane odpowiednio, nie zawsze konsekwentnie realizowane, często zmieniane jak chorągiewka na wietrze. Tymczasem cel treningowy to podstawa każdego ćwiczenia i każdej jednostki treningowej. Warto zadbać, żeby był dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości.

Cel treningowy – ale gdzie zacząć…?

Prawdopodobnie już teraz tkwi Ci w głowie przekonanie, że powinieneś coś zrobić ze swoim ciałem. „Muszę schudnąć/zabrać się za siebie” – słyszę na każdej imprezie rodzinnej. „Powinnam naprawić kręgosłup/zacząć ćwiczyć/pozbyć się fałdek” – słyszę od każdej obcej osoby, po wzmiance o wykonywanym zawodzie. Wtedy pytam: „dlaczego”. Często nie dostaję odpowiedzi.

Motywacja

Na samym początku zastanów się nad swoją motywacją. Musi napędzać Cię coś dostatecznie ważnego. Samo przekonanie, że się coś powinno zrobić, nie wystarczy. Musisz wiedzieć i czuć, że potrzebujesz zmiany. Jeśli cel podróży nie jest dostatecznie ważny, po co w ogóle wychodzić za próg?

Nieważne, czy będzie motywować Cię ślubna sukienka, Twoje dzieci czy Twój lekarz, a może uczucie braku powietrza przy wchodzeniu na 3 piętro. Ma to być coś, co pomoże Ci przetrwać chwile zwątpienia – atak pysznego sernika od Teściowej, deszczowy dzień po powrocie z pracy, gdy nie chce się wychodzić z domu.

Cel

Jeśli masz już wewnętrzne przekonanie o potrzebie zmiany, zacznij planować. Zapisz na kartce swój cel treningowy. Powinien on być:

Specific (dokładny): napisz dokładnie, co chcesz osiągnąć. „Schudnąć” – nie będzie dobrym celem, bo nie jest za bardzo ogólny. Wybierz coś, co będziesz mógł potem wyegzekwować.

Measurable (mierzalny): ponownie: „schudnąć” – nie będzie dobrym celem. Jak zmierzysz, w jakim stopniu udało Ci się go osiągnąć? Tutaj powinny pojawić się cyfry, liczby i daty.

Achievable (osiągalny): zbyt ambitny cel może wydawać się dobrym pomysłem na początku. Potem podkopuje jednak motywację i zniechęca. Wybierz coś, co wydaje Ci się być tylko odrobinę ponad Twoje możliwości.

Realistic (realny): weź pod uwagę swoje ograniczenia, czy to fizyczne, czy w kwestiach logistycznych. Nie wymagaj od siebie niemożliwego.

Time bound (ograniczony w czasie): cel powinien być skonkretyzowany, jeśli chodzi o ramy czasowe. Wybierz optymalny czas na realizację celu.

Dobry cel treningowy:

Przykładem dobrze opisanego celu będzie:
Chcę w maju przebiec 10 km w 50 min.

Tu jeszcze raz zastanów się nad swoją motywacją. Czy to, czego chcesz, to naprawdę to, czego potrzebujesz? Czy nie istnieją cele, które będą dla Ciebie bardziej odpowiednie?

Na koniec pozostaje dobrać odpowiednie narzędzia do osiągnięcia celu i konsekwentnie realizować plan. Powodzenia!

Share on:

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Author: Anka Skakanka

Koniecznie nie zapominajcie o wodzie. OMG, nie ma co, jak iść na siłkę bez wody. Niby na recepcji jest, ale przepłacisz. Zresztą w zależności, jaki tren robisz, taka powinna być i dopasowana woda. Ja akurat od dawna piję ID'EAU - taka niegazowana woda z Bolęcina. Nie lubię bąbelków wodzie to raz, a dwa wydymają tam gdzie nie trzeba. :) :P Na pierwszy tren buteleczka idealna - najlepiej 0,65L na początek :D

Welcome

Klaudia

Absolwentka wydziału fizjoterapii AWF, trenerka z 3 letnim doświadczeniem.

Social media

Follow by email

Recent post

Rozejście kresy białej to często występujący problem. Skarżą się na nią najczęś ...

Trening interwałowy ma wiele zalet. Stosowany jest przede wszystkim jako sposób utraty z ...

W życiu zmieniają się priorytety, okoliczności i cele. Chcesz być dorosły, a po lata ...